409 HET BELANGRIJKE DAT CHURCHILL NIET ZEIDE. Wil men een wel zeer sprekend en recent bewijs, dan vindt men dat in de jongste verklaring van den Britschen minister van marine Winston Churchill op 27 Februari j.l. in het Lagerhuis afgelegd over het prijs geven van Engelands beste en prachtigste vlootbasis te Scapa Flow, die in den wereldoorlog de hoofdbasis was. De Britsche vloot is thans naar veel slechtere havens aan de Westkust overgebracht, en Churchill noemde als reden, dat Scapa Flow na den aanval op de Royal Oak niet meer veilig was voor duikbooten. Ieder deskundige weet wel, dat (beveiliging tegen die booten mogelijk moét zijn, maai de eigenlijke reden heeft men liever niet willen noemen, daar die in het gevaar ligt, dat Scapa Flow vanuit de lucht bedreigt. Aanhoudend vliegen Duitsche vliegtuigen boven de Orkneys en de Shetlands eilanden en omdat geen vlootvoogd zijn slagschepen mag blootstellen aan het gevaar van bomaanvallen en dit door het luchtafweergeschut en gevechtsvliegtuigen niet afdoende afgewend kan worden, moest de prachtige vlootbasis worden opgegeven. 'Houdt men dit voor oogen, bedenkt men tevens, dat de geographi- sche gesteldheid van onzen Archipel het alleszins mogelijk maakt ons geheele gebied in een cordon van onze offensieve luchtmacht te omsluiten, dan ziet men welk een groot gevaar elke vijandelijke vloot 'bedreigt, die zich binnen ons gebied zou wagen. Evenmin als een vloot zich zal wagen binnen het bereik van krachtige kustversterkingen, zal zij dat doen binnen dat van superieure luchtstrijdkrachten. Offen sieve actie 'bepleit de inzender, maar ik zeker niet minder. Alleen de middelen, waarmede wij dat willen doen verschillen ingrijpend, even als het gebied, waar die actie zich moet uitstrekken. De heer v. H. ontpopt zich als een slagkruiser-enthousiast, terwijl ik die schepen ongeschikt acht om daarmede Indië krachtig te verdedigen. Door hun gering aantal en hun geringe waterverplaatsing van ruim 25000 ton zullen zijn a 11 ij d in de minderheid zijn tegenover een scheeps macht, waarmede een vijandelijke mogendheid den aanval tegen ons gebied zal inzetten. Mooie redeneeringen van hetgeen een domme vijand zal doen, kunnen dat nooit wegpraten, want uit de publicaties van den marinestaf, steunende op het rapport der technische com missie, blijkt duidelijk, dat wij zware schepen bouwen, om daarmede, zoodra de vijand sterker zou zijn, op de vlucht te gaan. Een vijand, die zijn aanval 'beraamt, zal waarlijk wel zijn doeltreffende maatrege len in verband met de sterkte onzer zeemacht nemen. De technische commissie kon dan ook niet anders verklaren, dan dat de drie slagkruisers een 'bezetting van ons gebied niet kunnen beletten, zoodra slagschepen tot 's vijands vloot behooren. De actieve marine weet dat ook terdege en zoo zij er nog aan twijfelde, heeft de luitenant ter zee Nüboer in de vergadering te Den Helder op 22 De cember 1939, dat nog eens duidelijk gezegd, toen hij openhartig verklaarde, dat de drie slagkruisers Indië niet voor 100% zouden veilig stellen. Wijselijk zeide hij er niet bij, dat dit evenmin voor 50 zelfs niet voor 20 het geval wasnie mand vroeg immers naar de juiste mate van veiligheid en het was beter, dat dit .belangrijke punt in het duister bleef, om de eenstem migheid vooral niet te bederven. Laat de heer v. H., als hij huldigen wil, die brengen aan de subordinatie van de actieve zeeofficieren, die zich als goede ondergeschikten achter hun hoogste chefs stelden, maal laat hij daarin nooit iets meer willen zien dan dat. HONDERD PROCENT VEILIGHEID Wil de heer v. H. offensieve strategie voeren, dan moet hij tot slag schepen, of slagkruisers van het type Hood van ruim 40.000 ton,

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 82