412 Polen had een versterkte verdedigingslinie niet zoo hecht en ge ducht als de Maginot-linie, maar dat was ook niet noodig. Immers zou Duitschland tegen Polen zijn hoofdmacht niet richten. En mocht de nood te nijpend worden dan kon op den steun van Engeland en Frankrijk gerekend worden. Nu verzuimde Hitler met de opvatting van den Poolschen generalen staf rekening te houden. Hij zond tegen Polen een grootere macht dan daar verwacht was. Het Poolsche defensiefront bezweek, dappere verdediging ten spijt. En Engeland en Frankrijk De Nederlandsche marine redeneert nu zooals Polen het deed. De mogendheid, die 'het tegen ons mocht opvatten weet echter precies hoe sterk wij ter zee zijn. Treedt zij tegen ons op, dan zal zij daar een sterkere macht voor bestemmen. Enz. Gelijke oorzaken, gelijke gevolgen. Overigens is het ook niet een tactiek, die heel veel vindingrijkheid vergt, om een kleine vloot, zooals de onze worden zou, ergens met een smaldeel bezig te houden en dan elders in het schier onmetelijke zee gebied vrij spel uit te oefenen naar eigen keuze. Ik stip hier nog aan, dat men bij het rekenen met 3, ja zelfs met 2 slagkruisers toch heel voorzichtig moet zijn. Ik vond vermeld, dat de ervaring met onze lichte kruisers, buiten oorlogstijd, opgedaan zegt, dat een kruiser in de tropen wel gedurende 6 mnd. van het jaar op de werf zal kunnen liggen voor herstelling en onderhoud en dit volstrekt niet als zeldzame uitzondering. Een voorstander van marineversterking door enkele groote kruisers verklaarde mij tot deze voorkeur gekomen te zijn, door gesprekken met Engelsche en Fransche admiraals, die goed in Oost-Azië bekend zijn en die allen van oordeel waren, dat het kanon van zwaar kaliber de beslissende factor kan worden en blijven. Hierbij dringt de vraag zich opbestaat er dan waarborg, dat onze schepen in dit opzicht den boventoon zullen voeren Legt men den nadruk op het kanon van zwaar kaliber als beslis- senden factor, dan zal dit tenminste gelijkwaardig, zoo mogelijk krach tiger moeten zijn, dan dat van den tegenstander. Maar een kanon van 28 cm, als op de geprojecteerde slagkruisers, staat zóóver achter bij geschut van 38 en zelfs van 40,5 cm van mogelijke tegenstanders, dat het nooit een beslissende factor zal zijn. Wie zich op dat stand punt stelt, moet pleiten voor slagschepen even zwaar bewapend als het sterkste, dat een mogelijke tegenstander bezit of in aanbouw heeft. Op dat juistere standpunt plaatste de staatscommissie van 1912 zich en zij stelde den bouw van een eskader van vier zware slagschepen en een reserve-slagschip voor Indië voor, bewapend met het zwaar ste scheepsgeschut dat toenmaals bestond en dat bovendien na tien jaren reeds vervangen zou moeten worden, opdat het een eskader van zeer moderne schepen zou blijven. Inplaats daarvan thans slechts twee veel zwakkere slagkruisers met een reserveschip en een kanon van 28 cm, die 25 jaren achtereen in Indië dienst zouden moeten doen. Mag men daarin een waarborg aanwezig achten De verklaring der Britsche en Fransche vlootvoogden, of oud-vloot voogden, behoeft niet te bevreemden. Zij zouden zelfs gaarne zien, dat in het Verre Oosten een bondgenootschap van de blanke strijders beklonken werd en dat Nederland dan groote schepen naast die der bondgenooten zou laten optreden. Afgescheiden van andere overwe gingen ligt aan dit advies een bij voorbaat prijsgeven of loslaten van onze zelfstandigheids- en neutraliteitspolitiek ten grondslag. Alle adviezen van buitenlandsche belangstellenden zijn ook niet in overeenstemming met die der vermelde admiraals. Deskundigen, die het vraagstuk zonder politiek eigenbelang bespraken, gaven als

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 85