Na behandeling van „De doelstelling der Vloot in Nederlandsch- Indië", „Het karakter van den zeeoorlog" en „Slagschepen, slag kruisers, zware en lichte kruisers" vervolgt S. met 415 De noodzakelijkheid van een kern van slagkruisers voor het Indische eskader wordt nog door velen terzake volkomen onkundigen betwijfeld. Jarenlang hebben marinedeskundigen, op voor die tijdstippen aan nemelijke gronden, verklaard dat met een vloot van klein materieel bestaande uit een kern van lichte kruisers voor de verdediging van Nederlandsch-Indië kan worden volstaan. Thans wordt door de meesten van die deskundigen, in overeenstemming met de -op ervaring berus tende gewijzigde omstandigheden betoogd, dat die kern uit slagkrui sers moet bestaan. Het publiek vraagt zich begrijpelijkerwijs af, waarom men nu ineens een aanzienlijk duurdere organisatie voor het Indische eskader noodig acht. Bovendien stelt men de vraag of Neder land de financiëele lasten van een slagvloot wel kan dragen. Is het niet beter om met een slagluchtmacht van 200 of meer bommenwer pers te volstaan, een stelling die door den gepensionneerden vice- admiraal Mr. J. C. Jager wordt geponeerd Door deze vele met elkander in strijd zijnde uitspraken van marinedeskundigen is dan ook twijfel gerezen omtrent de financiëele mogelijkheid en de mate- riëele noodzakelijkheid van een Indische vloot -bestaande uit een kern van drie slagkruisers. In het ondervolgende zal worden aangetoond, dat inderdaad in Indië's defensie een vloot met een kern van slagkruisers onmisbaar moet worden geacht en dat deze de financiëele draagkracht van het Rijk niet te boven gaat. Dit artikel beperkt zich hoofdzakelijk tot de slagkruisers en laat dus de rol, die de vlootbasis en het leger -bij de defensie van Indië zal moeten vervullen, buiten beschouwing. De rol van de luchtmacht zal slechts oppervlakkig behandeld worden. Doel is slechts de politiek-strategische beteekenis der slagkruisers te belichten. Want wel heeft de huidige Regeering -besloten den aanbouw te bevorderen van een drietal slagkruisers. Maar een desbetreffend wetsontwerp is nog niet ingediend en de beslissing in de Staten- Generaal is nog lang niet gevallen, zoodat objectieve voorlichting ten aanzien van de slagkruisers gewenscht is. DE POLITIEK-STRATEGISCHE WAARDE DER SLAGKRUISERS. Het onschadelijk maken van een Indische vloot met een kern van drie slagkruisers zou onze tegenpartij de handen vol geven. Voor de actie tot vernietiging en tot bewaking in 1914 van het eskader van 5 kruisers van Von Spee, waarvan er 2 gepantserd waren, werden 102 Engelsche oorlogsschepen gebonden. Voor de vernietiging alleen van dit eskader werden 30 oorlogsschepen, waaronder 24 gepantserde sche pen o.a. de dreadnougths (linieschepen) inflexible" en „Invincible" ingezet Het is wel duidelijk dat men tegen ean Indisch eskader met een kern van drie slagkruisers heel wat meer zware artillerieschepen zal moeten inzetten, dan tegen het eskader van Von Spee, vooral als deze slag kruisers de kern vormen van harmonische vlootgroepen van kruisers, jagers en onderzeeërs. Dr. E. R. Uderstadt. Der Untergang des Speeschen Geschwaders bei den Falklands Insein. Mil Wochenblatt No. 30, 1925 p. 887.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 88