418 Zonneklaar staat hiermee vast, dat het hier dus niet gaat om de kwestie of Nederland deze financiëele lasten al dan niet kan dragen. Iets anders is echter, of de leden van de Staten-Generaal tot die offers bereid zijn en of zij niet tegen dit ontwerp zullen stemmen, omdat men nu eenmaal liever de financiëele draagkracht van het Nederland- sche volk wil gebruiken om de sociale welvaart, het onderwijs, enz. te bevorderen. CONCLUSIE. Dat ook thans de slagkruisers boven de financiëele draagkracht van het Nederlandsche volk gaan moet worden betwijfeld. Die slagkruisers zouden, inclusief vlootbasis en omlijsting, op 500 mill, komen te staan, of per hoofd der bevolking op ongeveer 55 komen. Het Engelsche volk gaf voor zijn herbewapening 1.5 milliard of ongeveer 300 per hoofd uit, dus 5 a 6 maal zooveel. Dat de gemiddelde rijkdom per hoofd in Nederland '/s van die in Engeland zou bedragen en wij dus dien last niet zouden kunnen dragen, gelooft niemand. In het bovenstaande is aangetoond, dat in verband met de gewij zigde politieke verhoudingen in de wereld en het ineenstorten van de collectieve veiligheid van den Volkenbond, met een vloot alleen ge schikt voor de neutraliteitshandhaving niet kan worden volstaan. De politiek-strategische waarde van de drie slagkruisers verschaft ons een redelijke garantie om een doelbewuste zelfstandigheidspolitiek te voeren en onze onafhankelijkheid te handhaven. F. In het Bataviaasch Nieuwsblad van 20 Maart 1940 troffen wij het volgende entrefilet aan. HET LUCHTWAPEN. De verrassingen van dezen oorlog zijn vele. Zoowel van psycholo- gischen als van materieelen aard. Het luchtwapen scheen voorbestemd om den oorlog een geheel ander karakter te geven het zou het tempo van vernietiging naar den aard van het beestje ongelooflijk opvoeren. Het zou dood en verderf zaaien onder de burgerbevolking. Die zou op zékeren dag ontwaken om te ontdekken dat van haar „Lebensraum", ditmaal in den letterlijken zin des woords, niets meer over zou zijn. Misschien zou zij zelfs de kans niet meer hebben dat te ontdekken De centrale administratie van het vijandelijk land zou zijn vernietigd, zijn burgerlijk leven ontworteld zelfs al zouden de strijdkrach ten vrijwel intact zijn gebleven dan zou door dezen greep over de fronten héén, via de lucht, een zoodanige desorganisatie zijn opgetre den dat zij zelfs haar potentieele beteekenis zouden verliezen. Dit 'beeld van den „Blitzkrieg" is ieder onzer bekend uit de "tallooze publicaties daarover vóór den oorlog. Van dit alles is niets geschied. x) In het „waarom" verdiepen wij ons heden niet. Het luchtwapen is tot dusver slechta tegen militaire objecten aan gewend. Er zijn twee uitzonderingende Britten gooien pamfletten in Duitsohland neer en de Duitschers mitrailleeren neutrale koop vaarders. Maar dat zijn details waarover wij ons niet druk moeten maken. Van de neutralen die volgens de Engelschen fatsoenshalve partij zouden moeten kiezen en volgens de Duitschers al partij geko- Belangstellenden naar hetgeen in Spanje en Polen wèl is geschied verwijzen wij o.m. naar het Jahrbuch der deutschen Lufwaffe 1940 (Red I.M.T.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 91