426 door een eventueelen agressor tot een groote inspanning te dwingen, dan zullen o.i. beide deelen van de weermacht, marine en leger, in de beschou wingen dienen te worden betrokken. Wij zijn geen voorstanders van een éénzijdige versterking van de weermacht en zeker niet van een éénzijdige versterking van de marine met een drietal slagkruisers, waarvan de preventieve en repressieve waarde, zooals wij hebben getracht aan te toonen, in hooge mate problematiek moet worden geacht. Volgens onze over tuiging zou de Indische defensie het meest zijn gebaat met een versterking van de beide deelen der weermacht, en wel om de gedachten te bepalen door versterking van het leger met een 200 stuks tweemotorige land- bommenwerpers en versterking van de marine met een 20-tal onderzeebooten (totale sterkte alsdan rond 40 onderzeebooten), alsmede een drietal zware kruisers van circa 16.000 ton met geschut van 24 a 28 cm en een snelheid van rond 33 mijl, mede bedoeld als kernschip vcor de convoyeering van onze handelsscheepvaart in den Pacific. Uit een globale kostenberekening blijkt, dat evenbedoelde versterking van de weermacht, welke o.i. op betere wijze de veiligheid van deze gewesten zal waarborgen dan een éénzijdige versterking van de marine met een drietal slagkruisers, met inbegrip van gronddiensten, walinrichtingen en verbeteringen aan de vlootbasis a.a., globaal f 300 millioen zal vorderen, op welk bedrag de uitvoering van het z.g. slagkruiserplan" in ronde cijfers eveneens is gefixeerd. v. G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 99