535 resultaten opleverde, vermits de omstandigheden voor rustig werk daar uiteraard allesbehalve gunstig waren. Daar komt nog bij, dat uitbreiding der chirurgische taak van de Hd.V.P.An. in den door S. bedoelden zin, noodzakelijk en binnen zeer korten tijd moet leiden tot blokkeering van den gewondenafvoer, waardoor de geheele hulpverleeningsorganisatie te velde in haar tegenwoordigen opzet zou worden lamgeslagen. Op grond van deze overwegingen, welke zonder veel moeite met nog verschillende andere zouden kunnen worden vermeerderd (o.a. het aan de doorvoering van de in het artikel voorgestane zienswijze verbonden gevaar van belemmering der gewondensorteering), lijkt het voorshands niet raad zaam de thans h.t.l. en ook allerwege elders geldende beginselen ten aanzien van de taak der Hd.V.P.An. prijs te geven. De vraag of onder zeer bijzon dere tactische omstandigheden van de leidende principes inzake de genees kundige verzorging der gewonden te velde kan worden afgeweken is niet in algemeenen zin te beantwoorden. Zulks zal in de practijk van geval tot geval moeten worden uitgemaakt, waarbij men zich echter steeds terdege zal dienen te realiseeren dat een Hd.V.P.A., welke niet tijdig kan vlot komen, goeddeels haar medisch-tactische waarde heeft ingeboet. Medizinisclie Klinik, 1940 nr. 3. „Die wehrchirurgische Behandlung der Verwundeteri' (vervolgartikel) door Prof. Dr. O. Hoche. Penetreerende buikschoten, waarbij tevens het darmkanaal is geopend, hebben zooals bekend te velde een zeer slechte prognose (mortaliteit 70 Aangezien de levenskansen bij dusdanige patiënten, zoolang zij niet zijn geopereerd, als het ware met de minuut verminderen, is het zaak hen zoo spoedig mogelijk af te voeren naar de Vd.Hn. zonder dat door het passeeren van Hd.V.Pn. of andere tusschengeschakelde medische eenheden in het vervoer vertraging wordt veroorzaakt. Is operatie onder de gegeven omstandigheden niet mogelijk, dan doet men het beste de patiënten zoo rustig mogelijk te laten liggen, aangezien er nog altijd een zij het ook minimale kans bestaat, dat de natuur zich zelf redt en door verkleving de opening in maag of darm wordt gesloten. Heeft de verwonding langer dan 12 uur geleden plaats gehad en zijn nog geen ver schijnselen van buikvliesontsteking opgetreden, dan mag men aannemen, dat door een tijdig tot stand gekomen sluiting der opening in het darmkanaal, spontane genezing zal volgen. In dit stadium is operatie absoluut gecon- traïndiceerd, omdat daardoor het natuurlijke genezingsproces op zeer onge- wenschte wijze zou worden verstoord. Bij reeds aanwezige verschijnselen eener diffuse buikvliesontsteking is chirurgisch ingrijpen eveneens als vol komen doelloos achterwege te laten. Moet een patiënt met penetreerende buikverwonding en geopenden intestinaaltractus, hetzij doordat afvoermo- gelijkheden ontbreken, hetzij op andere wijze de mogelijkheid tot operatie niet is gegeven, ter plaatse verder worden verpleegd, dan zal men moeten probeeren hem gedurende minstens vier dagen alle spijs en drank te ont houden. Aangezien als regel in de voorste gevechtszone niet de mogelijkheid bestaat het vochtverlies aan te vullen door subcutane of intraveneuze infu sies, vereischt het doorvoeren eener dergelijke therapie echter alle wilskracht van de zijde van den behandelenden arts, omdat het lijden der slachtoffers vaak niet is om aan te zien. Aan het slot van het artikel wordt een korte opsomming gegeven van de dringende chirurgische kunstbewerkingen, welke volgens S. op de Hd.V.Pn. dienen te geschieden. Genoemd worden onderbinding van grootere vaten, tracheotomieën en zoogenaamde noodamputaties, d.w.z. verwijdering van nog maar met smalle weefselbruggen met romp of proximale gedeelte van het getroffen lid in verbinding staande, min of meer verbrijzelde extremi- teitendeelen. Alle andere operaties wil hij overeenkomstig de algemeen geldende opvattingen voor de Vd.Hn. reserveeren. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 104