Vervolgens legde de Resident een krans aan den voet van het monument. Hierna hield de Heer J. Boon Jzn. een rede, waarin spreker er o.m. op wees, dat de particulieren in Atjeh nog dagelijks de zegenrijke gevolgen ondervinden van den toestand van orde en rust, welke voor een groot deel is te danken aan het Korps Maré- chaussée, waardoor mijnbouw, handel en industrie zich in deze landen hebben kunnen vestigen. Spreker legde kransen namens de B. P. M. en de Maréchaussees-honorairs. Z.E. de Legercommandant bracht hierop dank voor de vele blijken van groote belangstelling en waardeering van alle zijden betoond. „Gaarne aanvaard ik", aldus besloot Generaal Berenschot, „namens het Leger de hier gebrachte betuigingen van belang stelling en dank ik U allen voor de hulde, hierdoor aan het Leger gebracht". Nadat nog enkele kransen bij het monument waren gelegd vertrok Z. E., waarop ook de troepen afmarcheerden om het Vaandel van het Korps Maréchaussée naar de „Atjeh-Club" te brengen, waar het de volgende dagen zou blijven. De Maréchaussée-brigades met hun officieren verzamelden zich na een korte rust te twaalf uur in de cantine voor het uitbrengen van een heildronk op H. M. de Koningin en het Oranje Huis, terwijl ter zelfder ure in de „Atjeh-Club" een zeer druk bezochte pait-musicale aanving. Receptie van het Korps Maréchaussée. Des avonds recipieerde het Korps Maréchaussée in de „Atjeh- Club", daarbij vertegenwoordigd door zijn Commandant, Mj. A. 452 winning was, de heilzame vrede, dien zij na jarenlangen strijd brachten, waardoor de oorlog niet tevergeefs was gevoerd. De vrede gaf orde en rust in de georganiseerde samenleving tusschen de verschillende bevolkingsgroepen, bracht onderlinge waardeering en begrip voor eikaars nooden en behoeften, waardoor een streven naar meerdere welvaart zich kon gaan ontwikkelen. Deze consolidatie-periode heeft zich verder voortgezet en met een terugblik op de laatste tien jaren, kan ik hier getuigen dat, dank zij de ongestoorde rust en veiligheid van persoon en goed, de welvaart in Atjeh toenam en de maatschappelijke ordening zich zoodanig gunstig voltrok, dat thans geregelde toestanden een goede belofte voor een normale toekomst van voorspoed inhouden. Het gezagsapparaat zal echter steeds gereed dienen te staan om ontoelaat bare verstoringen van orde en rust te voorkomen en doelbewust in te grijpen, waar dit noodig mocht zijn. Ten volle overtuigd, dat ons Indische Leger en speciaal het Korps Maré- chaussée in Atjeh in staat is om zijn taak feilloos uit te oefenen, leg ik op den dag van het 50-jarig jubileum van dit wakkere Korps dezen krans neer bij het pacificatie-monument, daarbij den wensch uitsprekende, dat dit symbool van eenheid in het Vredespark tot in lengte van dagen moge getuigen van een dapper Korps, dat medewerkte tot de verkrijging van vrede, orde en welvaart en ook in de toekomst waakzaam zal blijven om schadelijke storingen van geregelde toestanden in deze samenleving op doortastende wijze te beletten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 13