„blok" militairen halt en bracht het eerbewijs voor den T.C. Deze opmarsch maakte grooten indruk door het uitstekende exerceeren en de gelijkheid in uitvoering van de verschillende bewegingen. Tijdens den afmarsch van deze troepen, kwam reeds een brigade van de 2de divisie het terrein op voor het geven van een demon stratie van een colonne karabijn en klewang, welke eindigde met een op schematische wijze uitgevoerde omsingeling van een huis. Mondelinge toelichting maakte deze actie voor een ieder begrij pelijk, waardoor de niet-militaire toeschouwers eenig idee kregen van het werk van de militairen in actietijd. Hetzelfde personeel demonstreerde vervolgens zijn vaardigheid in het hanteeren van den klewang. Hierna was de beurt aan de 3de divisie, waarvan een brigade het slaan van een rottanbrug in verzetsgebied liet zien uitvoe rige toelichtingen gaven het publiek een indruk van de wijze waarop een brigade een dergelijk werk onder genoemde ongun stige omstandigheden uitvoert en zich beveiligt tijdens het over trekken van een rivier. Toen de brug gereed was, trok de brigade haar met de Inlandsche veroordeelden over ten bewijze van haar deugdelijkheid. Als volgend nummer stond een colonne fluitorkest op het pro gramma, uit te voeren door militairen van de 6de divisie, die hier van iets zeer goeds hadden gemaakt en vrijwel alle bekende Vader- landsche en Maréchaussee-liederen hadden weten te verwerken. Uit den inmiddels op het terrein verschenen keukenwagen wer den de gasten onthaald op een bord „snert", hetgeen zeer werd gewaardeerd. De militairen hadden zich hierdoor evenwel niet laten afleiden en waren reeds begonnen, een bivak te slaan voor twee brigades en een officier. Dit nummer viel zeer in den smaak bij bet niet-militaire deel van het publiek, dat hierbij kon zien, van welke eenvoudige middelen de patrouilles zich bedienen om te overnachten. Terwijl de manschappen nog hun koffie en rijst aan het koken waren, kwamen reeds de militairen van de 5de divisie naar voren voor het geven van een demonstratie van de bekende Tjakalele Manado. Dit nummer verwekte als steeds de noodige hilariteit. Het laatste nummer van de militairen toonde den bouw van een voor asverkeer geschikte brug door een brigade van de 1ste divisie, zooals zij er op het traject Blang KedjerenKoeta Tjané tien tallen heeft geslagen. Hierdoor heeft deze divisie de „Blang" voor auto's bereikbaar gemaakt en dus een belangrijk pacificatiewerk verricht. De kinderen van het Militair Christelijk Internaat brachten onder leiding van den Heer Nanlohij het slotnummer, een colonne kara bijn en klewang zij waren daarbij gekleed als de Maréchaussées in 1890. Deze jeugdige Maréchaussées deden keurig hun best en hun werk dwong ieders bewondering af. De colonne begon en 456

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 17