B. TE BANDOENG. Het gouden jubileum van het Korps Maréchaussée is te Ban doeng op sobere wijze gevierd. Nadat zoowel de nog als de niet meer in actieven dienst zijnde, te Bandoeng, Tjimahi en omgeving woonachtige oud-Maréchaussées zich op de Aloon2 hadden verzameld, marcheerden zij te 9.00 af naar het Molukkenpark. De muziekkorpsen van 1 R. C. en van Inf. XV alsmede een fluitorkest vroolijkten den marsch op, welke onder toejuichingen van het publiek langs Bragaweg, Kerk- weg, Niasstraat en 'het D. v. O. voerde naar het standbeeld van Pastoor Verbraak. Nadat allen zich om dit monument hadden geschaard, sprak de oud-Maréohaussée J. C. Heijnen, Ridder M. W. O. 3e klasse, de volgende woorden „Geachte aanwezigen. Het doel waarvoor wij ons hier vereenigd hebben, is U allen bekend. Het Korps Marédhaussée van Atjeh herdenkt vandaag den dag, waarop het 50 jaar is geleden, dat het werd opgericht. De in Atjeh in garnizoen zijnde Maréchaussées zullen dit feit vanzelfsprekend feestelijk gedenken, hetgeen hun door ons van harte wordt gegund. Ook wij, oud-Maréchaussées, willen dezen dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan ook wij willen dezen dag feestelijk herdenken, en daarom hebben wij ons allen in de eerste plaats naar hier begeven, om ons aller vriend, den Zeereerwaarden Heer Pastoor Verbraak, die nog getuige van de oprichting van het Korps Maré chaussée is geweest, wederom onzen innigen dank te betuigen voor al hetgeen hij in de moeilijke At joh jaren voor den soldaat in het algemeen en voor de Maréchaussées in het bijzonder heeft gedaan. Zeereerwaarde Heer Pastoor Verbraak, als bewijs van onze innige dankbaarheid leg ik namens allen dezen krans aan den voet van Uw monument". Hierna speelde de muziek het plechtige „Ik had een wapen broeder" en werd de krans gelegd terwijl allen den militairen groet brachten. Na afloop van deze eenvoudige plechtigheid werd de marsch voortgezet naar de Militaire Sociëteit. Aldaar verzamelde men zich in de voor deze gelegenheid stemmig versierde groote tooneelzaal. De voorzitter van het comité heette allen welkom, richtte zich verder in het Maleisch tot de oud-Maréchaussées en deed daarop voorlezing van de dagorder, waarna een driewerf hoera werd uit gebracht op H. M. de Koningin. Vervolgens verzocht de Luit.-Kol. b.d. L. Engles, oud-commandant van het Korps Maréchaussée, 459

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 26