4. DE HERDENKING VAN HET 125-JARIG BESTAAN VAN DE MILITAIRE WILLEMSORDE. Generaal-maj oor ter Poorten heeft het in zijn slotwoord nog eens duidelijk gezegd de herdenking had een tweeledig doel. Men wilde èn burgerij èn weermacht de gelegenheid bieden, de Ridders der Militaire Willemsorde en de Dragers van het Eere- teeken voor Moed en Trouw te huldigen om hun te laten zien, dat men hun daden nog niet heeft vergeten, maar tegelijkertijd wilde men door hen te beschouwen als de vertegenwoordigers van vijf geslachten Ridders, die gedurende 125 jaren de eersten onder hun gelijken waren, uit het verleden kracht putten voor een wellicht moeilijke toekomst. Wij gelooven, dat het comité in beide opzichten succes heeft gehad. De tallooze blijken van deelneming, uit alle oorden van het rijk ontvangen, doen wel duidelijk uitkomen hoe heel het Imperium dit feest met de grootste belangstelling heeft gevolgd. Het is moeilijk te zeggen wat wel het hoogtepunt van deze drukke dagen geweest is. Was het de wapenschouwing, de reünie en receptie in Homann, dan wel het militaire feest in Concordia Het militaire schouwspel bood het voordeel, dat het aantal toeschouwers heel groot kon zijn. Pers, radio-omroep, en de tallooze fotografen en de filmoperateurs zorgden er voor, de plechtigheid uit te dragen naar de millioenen, die niet aanwezig konden zijn, en legden tevens op de gevoelige plaat enkele momenten vast, die voor velen onvergetelijk zullen blijven. De aanwezigheid van den Vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, den Gouverneur-Generaal van Neder landsch-Indië, Z. Exc. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, omgeven door een stoet van hoogwaardigheidsbekleeders en de vier Zelfbestuurders, gaf aan dit nummer van het programma een bijzonderen glans. Het feit, dat H. M. bij monde van den Gouverneur-Generaal een persoonlijk woord tot de Ridders richtte, verhoogde de wijding van het oogenblik. Voor de betrekkelijk weinigen, die na de receptie in Hotel Homann het vertrek bijwoonden van de gedecoreerde vaandels, gedragen door drie oude Ridders derde "klasse, zal wellicht dit het ontroerendste moment zijn geweest. Het was doodstil in de geheel gevulde zaalzacht ruischten de accoorden van het aloude Wilhelmus. Iedereen stond kaarsrecht in de houding en langzaam schreed de vaandelwacht voorwaarts, zonder commando's, zonder wapenpraal, doch omgeven door een sfeer van ontroerend begrij- 462

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 29