Het was mooi zonnig weer de aanblik van de bergen op den achtergrond en daarvoor het groene veld met de grijze liniën der troepen, waartegen het fleurig geheel der toeschouwers een aller aardigst contrast vormde, was in één woord grootsch. In deze spannende dagen kreeg de wapenschouwing een wel zeer bijzonder karakter. Indië is paraat Dat moet ieder hebben gevoeld, die de troepen zag voorbij marcheeren. Er ging wat van uit Een woord van hulde aan het landingsdetachement dat het défilé opende mag op deze plaats niet ontbreken. Men merkte heel duidelijk die kerels, die daar stram en keurig paradeerden, waren doordrongen van het feit, dat ze vooraan gingen, voorbij den Opperbevelhebber en de Commandanten van Leger en Vloot, met de oogen van duizenden op zich gevestigd. Hier werd in den letterlijken zin des woord het beste beentje voorgezet, doch vol strekt niet alleen door de marinetroepen. Ook buitenlandsche waarnemers bleken door dit militaire schouwspel getroffen. De moderne uitrusting maakte zichtbaar indruk. Het geheel werd een demonstratie van nieuwerwetsche krachtmiddelen en oeroude menschelijke stramheid. Een stram heid, die per slot van rekening onderwerping van het lichaam aan den wil beteekent, aan den eigen wil en dien van den leider, als zoodanig hoogste uiting van wat wijlen Zentgraaff zoo treffend juist noemde „de terugdringing van de ikheid tot dimensies, die 464 meesteresse gedrongen om een persoonlijk woord te richten tot U allen, Ridders, saamverbonden door denzelfden eed, die op dezen gedenkdag zijt bijeengekomen zoowel in Nederland, als in Nederland overzee. Gedurende de reeks van jaren, volgende op hare oprichting, heeft de Militaire Willemsorde uitnemend voldaan aan het doel, met de instelling beoogd het opwekken en aankweeken van krijgsmansdeug den door de belooning van hen, die zich door het bedrijven van uitstekende daden hebben onderscheiden. Ook op de toekomst is Mijn volle vertrouwen gevestigd. Moogt gij, daarbij voor allen een lichtend voorbeeld blijven van Moed, Beleid en Trouw." (w.g.) WILHELMINA. Ontvangt dan, Ridders, deze Boodschap, die van Koninklijke waar deering en medeleven kond doet en houdt U verzekerd dat ik deel in de vreugde en voldoening die zij in Uw harten wekt. Het Koninklijke woord getuigt ook van groot vertrouwen in de toekomst. Gij hebt dit mede aangehoord, Officieren, Onderofficieren, Matrozen en Soldaten, die thans deel van de Weermacht uitmaakt. Gesterkt door dat vertrouwen en de kennis van de daden dezer Ridders zult ook Gij, wanneer het zijn moet, U richten naar het devies der Militaire Willemsorde door te strijden met Moed, Beleid en Trouw. Ingevolge den wensch van Hare Majesteit zal elk der Ridders in Nederlandsch-Indië een exemplaar van de op schrift gestelde Bood schap worden ter hand gesteld. Ik verzoek den oudsten hier aanwezigen Ridder zich bij mij te vervoegen om deze exemplaren ter verdere uitreiking in ontvangst te nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 31