5. PANTSERDIVISIES EN DE POOLSCHE DÉBACLE door J. E. HARDERS, le Luitenant der Maréchaussée. INLEIDING. De noodzaak, aan de vastgeloopen infanterie nieuwe aanvals- kracht te verleenen, gaf tijdens den wereldoorlog den stoot tot het ontstaan van den vechtwagen. Aan dit voor geweer- en mitrail- leurvuur onkwetsbare wapen viel de taak toe, de infanterie tijdens den aanval met vuur te steunen en voor te gaan. Derhalve deelde men de vechtwagens in de verschillende legers organiek in bij het hoofdwapen. Als altijd liet het afweermiddel niet lang op zich wachten, zij het ook, dat het eerst na den wereldoorlog tot ontwikkeling kwam. Hoe primitief het anti-tankwapen aanvankelijk ook moge zijn geweest, reeds spoedig stond vast, dat de logge, langzaam voort- kruipende vechtwagens machteloos waren tegenover de kleine vlakbaanvuurmonden. Men zocht daarop zijn heil in opvoering van de snelheid van de tanks, doch zulks had tot gevolg, dat zij niet langer in nauw contact met de infanterie konden optreden. Het beginsel van rechtstreekschen steun aan het hoofdwapen moest worden losgelaten dat van massaal optreden los van de infanterie deed zijn intrede. Al spoedig werd het duidelijk, dat aan deze wijze van optreden ernstige bezwaren waren verbonden vechtwagen-eenheden waren niet bij machte, veroverde terreindeelen blijvend te bezetten en bleken vaak machteloos, bepaalde hindernissen zonder steun van andere wapens in het bijzonder infanterie te overwin nen. Derhalve diende de gedachte aan een geheel zelfstandig optreden te worden losgelaten en de mogelijkheid tot actie in nauwe samenwerking met andere wapens te worden hersteld. Deze dienden zich z.v.m. aan te passen bij de gebruiksmogelijk heden van de vechtwagens, waartoe v.w.b. de groote snelheid van deze strijdmiddelen motorisatie het aangewezen middel was. Zoo ontstond de pantserdivisie met haar vechtwagens, op gepant serde auto's en terreinvoertuigen vervoerde infanterie en pioniers, haar gemotoriseerde artillerie en verdere voor een zelfstandig optreden benoodigde hulpwapens en diensten. De Spaansche burgeroorlog schonk de gelegenheid, de theoretisch opgezette organisatie in de practijk te beproeven (Condor-Legioen). 472

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 39