SAMENSTELLING, TAAK EN GEBRUIK EENER MODERNE PANTSERDIVISIE. De pantserdivisie vormt in de eerste plaats een snel verplaats baar en krachtig aanvalswapen in de hand van den bevelhebber. In den bewegingsoorlog leent zij zich bij uitstek voor het uitvoe ren van snelle overrompelende handelingen, meestal in flank en rug van den vijand, doch ook in front. Haar geduchte vuurkracht stelt haar in staat, een frontalen aanval op een vluchtig ingerichte stelling desnoods zonder extra artilleriesteun met succes uit te voeren. Na een geslaagden aanval zal het veelal ook haar taak zijn, den vluchtenden vijand te achtervolgen en van zijn verbin dingen af te snijden, hetgeen mogelijk is door haar ten opzichte van de infanterie veel grootere snelheid van 1015 km/uur buiten en 46 km/uur op het gevechtsveld. Ook beter ingerichte vijandelijke veldversterkingen kunnen met succes worden aangevallen, mits de pantserdivisie is versterkt met gemotoriseerde artillerie- en pioniereenheden. De aanval op zeer sterke (permanente) versterkingen (Maginot- linie) of in zwaar beboschte dan wel waterrijke en moerassige ter reinen (Waterlinie) daarentegen is een hachelijke onderneming, welke alle kans biedt op mislukking. Bij acties op groote schaal zullen aan de pantserdivisie(n) gemo toriseerde divisiën worden toegevoegd (d.z. divisiën, waarvan alle eenheden met of achter auto's worden vervoerd). OPMARSCH EN AANVAL VAN DE PANTSERDIVISIE. a. In het ontmoetingsgevecht. De divisie gaat met sprongen voorwaarts, liefst langs twee of meer evenwijdig loopende wegen. Zijn twee wegen beschikbaar, dan marcheeren de twee pantserregimenten naast elkaar, gevolgd door het regiment gemotoriseerde infanterie. De verkenningsafdeelingen gaan op flinken afstand vooruitzij zorgen, dat hindernissen tijdig worden opgeruimd, waartoe zoo- noodig pioniereenheden onder dekking van het bataljon motor- 473 Een pantserdivisie bestaat in groote trekken uit a. Staf met verbindingsafdeeling b. Pantserbrigade a 2 regn. van 2 afdn. a 3 cien. lichte vewn. (bewapend met geschut van 2 en 3,7 cm benevens mitrn.) en 1 cie. middelbare vewn. (geschut van 7,5 cm) totaal ongeveer 400 vewn. c. Gemot, infanteriebrigade a 1 reg. infanterie op lichte gepantserde terrein auto's en 1 bat. motorrijders d. Afdeeling pantserafweer van 3 cien. a 12 stukken van 3,7 cm e. Verkenningsafdeelingen (cien. pantserauto's en motorrijders) Reg. gemot, artillerie a 2 afdn. van 3 bijn. 10,5 hw. g. Afdeeling verkenningsvliegtuigen h. Afdeeling luchtdoelgeschut i. Divisietrein.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 40