De luchtstrijdkrachten bestonden uit circa 850 toestellen in eerste lijn, waarvan 350 gevechts- benevens 500 verkennings- en verbindingsvliegtuigen. Het Poolsohe leger telde derhalve zeer weinig gemotoriseerde en gemechaniseerde eenheden, een zwak en over alle legerkorpsen verdeeld pantserwapen en een zeer sterke ruiterij. Zijn oorlogs sterkte bedroeg ongeveer het dubbele van de vredessterkte, zoodat in eerste linie rond 60 infanteriedivisiën konden worden uitge bracht. Men mag aannemen, dat de mobilisatie van de troepen in eerste linie bij het uitbreken van den oorlog ongeveer was voltooid, terwijl die van de reserve-eenheden nog in vollen gang was. Polen had dus op den beruchten lsten September ongeveer 900.000 man op de been. DE OPERATIEPLANNEN. Het Poolsche operatieplan. Hierover bestaan twee lezingen en wel de Duitsche, welke den nadruk legt op de offensieve bedoe lingen van de Polen (in het M.W. spreekt men over Der Abwehr- krieg gegen Polen) en de geallieerde, die hen als de aangevallenen doet zien. De krijgsverrichtingen echter wijzen, hoe vreemd dit misschien moge klinken, in de richting van de Duitsche zienswijze. Hoe de Duitschers en de Geallieerden ook oordeelen over Polens bedoelingen, de door hen opgegeven aanvankelijke groepeeringen van de Poolsche strijdkrachten komen in groote trekken overeen en duiden eerder op een voorgenomen offensief dan op een verde digende houding. Als verder bewijs althans in militair opzicht voor de Duitsche opvatting zou het verloop kunnen gelden van den terugtocht, waartoe de Polen al spoedig werden gedwongen. Door dat verloop ontkomt men niet aan den indruk, dat een terug tocht aan Poolsche zijde in het geheel niet was voorbereid. Reken den de Polen bij het opmaken van hun operatieplannen te veel op directen steun van Frankrijk en Engeland Volgens Duitsche berichten omvatte het Poolsche operatieplan het volgende (zie schets 1)Drie, bij Grodno, bij Mlawa en in den Corridor opgestelde, legergroepen zouden Oost-Pruisen van drie zijden aanvallen en bezetten. Deze handeling zou worden gedekt door de Poolsche hoofdmacht in Posen, een sterke legergroep bij Tschenstochou en twee kleinere legergroepen te Krakau en Lem- berg (dekking naar het z.). De hoofdmacht zou voorloopig een afwachtingsopstelling innemen en bij een eventueelen Duitschen aanval uit Pommeren naar het n.w., bij een aanval uit Silezië naar 476 inf.gs. enz.: per reg. 1 sie. 2 X 7.5 cmper bat. 2 zw- en per cie. 3 It. g.werpers pa.gs. per reg. 1 cie. a 6 stukken. Per L.K. werd voorts beschikt over 1 reg. cav., 1 bat. a 15 It.- en 15 middelbare vewn. en 1 reg. (in de meeste L.Kn. bespannen, in enkele gemot.) zw. art. van 3 afdn. a 1 bij. 10.5 1. en 2 bijn. 15 hw.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 43