stoot zou uitvoeren, hierbij op de linkerflank gedekt door het leger onder Gnl. Blaskowitz en rechts door dat onder Gnl. Lizt. Oostelijk van laatstgenoemd leger zouden met Slowaaksche troe pen versterkte bergdivisiën de Poolsche eenheden bij Krakau in den rug aanvallen. De geheele legergroep Zuid bestond uit onge veer 35 infanteriedivisiën, waarvan vele gemotoriseerd, 4 pantser divisiën en ihet Condor-Legioen. Het operatieplan beoogde de uitvoering van een groote strate gische omvatting met een convergeerenden opmarsch naar War schau onder afsnijding van de verbindingen van de Poolsche legergroepen met de bedoeling, deze vervolgens partieel te ver slaan. De groote troef van de legerleiding vormden hierbij de pantserdivisiën en de gemotoriseerde infanteriedivisiën, welke door haar snelheid en groote aanvalskracht den Polen het terug trekken, dan wel het uitvoeren van tegenoperaties moesten belet ten. De krijgsverrichtingen (zie schets 1). Den eersten September 1939 vingen de operatiën aan. De Duitsche luchtmacht deed een overrompelenden aanval op alle Poolsche vliegvelden, industriecentra en strategisch belangrijke objecten. Deze aanval had een volledig succes, o.m. door het zeer geringe aantal vliegvelden waarover de Polen beschikten, hun gebrekkigen luchtwaarnemingsdienst en zeer zwakken luchtafweer (Polen bezat slechts 4 a 5 regn. ld.art. voor de bescherming van Warschau en de industriecentra en voorts 6 afdn. a 4 bijn. bij het leger Men mag dan ook aannemen, dat de geheele Poolsche luchtmacht door dezen overval voor den verderen strijd werd uitgeschakeld. Gelijk met het inzetten van de actie in de lucht stootten de gemechaniseerde divisiën van von Kluge van twee zijden in den rug van de Poolsche legergroep in den Corridor zij bereikten reeds den 3en September nabij Kulm de Weichsel. De totaal verraste Polen konden niet meer wegkomen en moesten zich den 7en bij genoemde plaats overgeven (1ste capitulatie). Von Kiichler, die inmiddels in langzaam tempo was opgemar cheerd tegen het Poolsche leger bij Mlawa, ondervond meer tegen stand, doch drukte vermoedelijk ook met opzet .niet al te snel door ten einde eerst het leger von Kluge gelegenheid te geven, zijn opmarsch te voltooien om daarna gezamenlijk tegen de Poolsche hoofdstad te kunnen optreden. De hoofdgroep van het Duitsche Zuid-leger (von Reichenau) stootte met kracht door in de richting van Warschau, hierbij het Poolsche leger bij Tschenstochou op Radom terugdrijvend. Het leger Lizt ontmoette weinig tegenstand, zoodat de pantserdivisiën de gelegenheid kregen, om te zwaaien en met groote snelheid op de Weichsel af te marcheer en, welke zij bereikten vóór de Pool sche legermacht erin kon slagen, achter deze rivier terug te trek- 479

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 46