493 wijze het territoir. Maar dan moet Nederlandsch-Indië een vloot bouwen als Amerika, in staat om elke vijandelijke vloot uit onze wateren weg te vegen, een vloot „second to none" Slechts dan, maar ook slechts in dat geval, is Nederlandsch-Indië gevrijwaard voor élke agressie Dan moeten wij niet 3, maar een aanzienlijk veelvoud van 3 slagkruisers bouwen, mèt een omlijsting van lichte kruisers en klein materieel, die deze utopische vloot tot een harmonisch geheel doet zijn. Ik behoef U er niet op te wijzen, dat aangezien dit Vlootplan reeds 300 mm. kost, hetgeen een zwaren druk voor de Nederlandsche bevolking beteekenteen dergelijke vloot buiten ons financieel kunnen en in ieder geval buiten ons financieel „willen" ligt. Nu, maar even goed in het verleden als in de toekomst. Maar, zoo zult U kunnen opwerpen, wat is dan feitelijk de winst, die deze 3 slagkruisers onze defensie in oorlogstijd opleveren Die winst is er, reëel en tastbaar, want door dit type oorlogsschip wint de vorengeschetste actie aan kracht, het vergroot de gevaren voor den tegenstander door de „actie achteraf" (verbindingen), ook al mocht hij in zijn eersten opzet slagen. Want de vijand zal niet blijvend krachtige zeestrijdkrachten in ons gebied kunnen handhavenslaagt hij er dus niet in, onze vloot te vernietigen, dan zal deze bedreiging voortdurend als een zwaard van Damocles boven zijn hoofd hangen. In dit verband wijs ik tevens op de geboden snelheid, waarover onze slagkruisers moeten beschikken, terwijl aan den anderen kant niet vergeten mag worden, dat deze bedreiging onzerzijds intermitteerend zal zijn, daar ook onze schepen niet voortdurend in actie kunnen zijn Het mag als bekend worden aangenomen, dat niet alle maritieme des kundigen met de ontworpen vlootversterking in dezen vorm instemmen. Sommigen hebben him hart verpand aan het vliegtuig en verkiezen dit boven het slagschip. De oorlogservaring geeft nog onvoldoende houvast de juistheid van hun stellingen te toetsen, zoodat het pro en contra voorshands nog te academisch zijn om tot gemotiveerde conclusies te komen. Anderen daarentegen zijn van oordeel, dat de ontworpen omlijsting van de slag kruisers in hoofdzaak met het aanwezige materieel te sober is. Wij zullen hier geen keuze doen en ons niet op maritiem-technisch gebied wagen. Men verlieze evenwel niet uit het oog, dat een versterking van de zeegaande vloot met 3 slagkruisers beteekent, dat er normaliter hoogstens 2 in bedrijf kunnen zijn. Bovendien zullen ook wij niet ongeschonden uit den strijd te voorschijn treden ook onze slagkruisers kunnen buiten gevecht worden gesteld, averij oploopen. Het uitvallen van één schip beteekent dan een zeer belangrijk verlies aan gevechtskrachtEveneens t.a.v. de noodzake lijke harmonie in de samenstelling van de vloot, zou men kunnen opmerken, dat de omlijsting van de drie slagkruisers met het beschikbare materieel dat weliswaar eenigszins wordt uitgebreid zeer sober is gehouden. Zoo heeft het Vlootplan „an sich" ook nog vele aspecten, waarop ik hier niet verder kan ingaan ik stel hier slechts tegenover de urgente versterking van onze marine is een landsbelang van de eerste orde hoe zij moet geschie den is aan het oordeel van de Regeering en Haar deskundige adviseurs. Een vloot is het kwetsbaarst in haar basis. Daar moet zij op kunnen steunen en derhalve moet deze te allen tijde zijn veilig gesteld tegen vijan delijke agressie de basis moet gelegenheid geven tot herstel van krachten van personeel en materieel, de schepen moeten kunnen worden nagezien en hersteld, de voorraden worden aangevuld. De vrije in- en uitvaart van deze basis moet verzekerd zijn. Doch bij een actie als hiervoor uiteengezet in het uitgestrekte zeegebied van Nederlandsch-Indië, zal wegens de groote afstanden niet slechts op de basis kunnen worden gesteund, daar dit een oneconomisch gebruik van de zeestrijdkrachten zou veroorzaken terwijl bovendien de mogelijkheid van een ruime blokkade door 's vijands maritieme middelen niet mag worden uitgesloten. Er zullen dus hulpsteunpunten in den archipel aan wezig moeten zijn, waar de vlooteenheden eveneens hun tijdelijk rustpunt en de mogelijkheid voor bevoorrading zullen kunnen vinden. Ook deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 62