496 Voor de vervulling van deze veelomvattende taak op een eiland ter grootte van 4 maal Nederland, dat bovendien door zijn langgerekten vorm en sober verkeersnet de verdediging bemoeilijkt, beschikt de Nederlandsch- Indische weermacht over het zoogenaamde Javaleger, bestaand uit een luttel aantal infanterie-regimenten, omlijst door de noodige hulpwapens en diensten, terwijl daarnaast nog enkele legerafdeelingen voor locale verdediging (kust en luchtdoel-artillerie) beschikbaar zijn, en voorts de Militaire Luchtvaart als een machtig orgaan de kracht van deze defensie verhoogt. Zeker, het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger is in dfe laatste jaren op belangrijke wijze, in het bijzonder op materieel gebied, versterkt, waardoor zijn weer standsvermogen en zijn aanvalskraoht zijn gestegen, terwijl gezegd kan worden, dat ons Leger, nadat de nog in uitvoering zijnde plannen zijn voltooid, een krachtig, naar de eischen des tijds bewapend en uitgerust defensieapparaat vormt. Indien men echter de totale sterkte beziet in het licht van de te vervullen taken, dan zal toch een ieder tot de erkenning moeten komen, dat de huidige legersterkte wel het volstrekte minimum vormt, waaraan de territoriale verdediging van ons hoofdeiland kan worden toevertrouwd Evenwel dient als gunstige factor bij de door ons te voeren verdediging in aanmerking te worden genomen, dat de aanvaller steeds over zee moet komen, met al de daaraan verbonden transport- en landingsmoeilijkheden Deze omstandigheid vormt een waardevolle compensatie voor de geringe sterkte van het leger Ik moet dan ook ten krachtigste stelling nemen tegen de tendenz, die in de artikelen van het Soerabaiaasch Handelsblad tot uiting komt en tegen de voordrachten van den Luitenant ter Zee le klasse Nuboer, voorkomende in het Marineblad, waarin betoogd wordt, dat de hoogere exploitatiekosten van de ontworpen vloot moeten worden verhaald op het leger. Uit deze publicaties blijkt een groote eenzijdigheid van visie, welke voor de verde diging van deze gewesten een gevaar vormt. Het door genoemde schrijvers ingenomen standpunt, waarin erkend wordt, dat onze 3 slagkruisers uiteraard geen 100% veiligheid kunnen opleveren, aanvaardt dus een tijdelijk verlies van territoir. In hun gedachtengang levert dit geen ernstig bezwaar op, omdat bij een gunstige uiteindelijke beslissing welke naar hun meening op zee ligt dit verlies aan gebied weder zal worden teniet gedaan. Afgescheiden van het feit, dat naar dz. meening de beslissing niet uitsluitend ter zee doch evenzeer te land zal moeten worden bevochten, is een dergelijke opvatting voor een ieder, die de kolo niale geschiedenis en verhoudingen kent, niet aannemelijk te maken. Indië is een eilandenrijkde zee vormt dus zoowel zijn zwakke zijde (afhankelijk van de zeewegen voor uit- en invoer) als zijn sterkte (noodzaak voor den agressor om over zee te komen, met alle moeilijkheden daaraan verbonden) Een eilandenrijk moet in beginsel worden verdedigd door de vloot, doch daarnaast dient in onze verhoudingen de territoriale verdediging op zoo danige wijze te worden georganiseerd, dat de agressor te land steeds kan worden afgewezen. En dan zouden wij, omdat er 3 slagkruisers aan onze vloot zullen worden toegevoegd, moeten gaan „bezuinigen op de hulporganen, zooals het leger en de basis-outillage", zooals Luitenant ter Zee Nuboer letterlijk bepleit Men vraagt zich af, wat men dan wel van die drie slagkruisers verwacht Een grootere preventieve werking accoord een efficiëntere actie tegen 's vijand verbindingen en een mogelijk krachtiger incidenteel optreden tegen 's vijands zeestrijdkrachtengoed; een grootere mate van veiligheid van Nederlandsch-Indië derhalve ingestemd. Maar wanneer ondanks alles toch een aanval op Indië wordt ingezet, dan hebben deze waarden afgedaan, want dan heeft de aanvaller deze in zijn vlootsterkte verdisconteerd. Dan komt hij met een zoodanige overmacht dat de vloot niet in staat zal zijn, een landingsondememing te verhinderen Dat is nü zoo, dat blijft bij de toe voeging van 3 slagkruisers volkomen gelijk. Er is dus voor de territoriale

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 65