498 seerd en stilliggend een uitmuntend object voor luchtstrijdkrachten bombardementsvliegtuigen vormt Men heeft reeds meenen te mogen opmerken, dat in dezen oorlog de reputatie van het luchtwapen is „ont troond" omdat het tot heden nog geen doorslaggevende resultaten heeft geboekt en niet heeft beantwoord aan de leerstelling, reeds in 1930 door den Italiaanschen generaal Douhet geponeerd, doch dan moge worden aan- geteekend, dat om redenen van politieken aard en om krachten te sparen voor de beslissende worsteling nog in geen enkel geval overmachtige lucht eskaders zijn ingezet voorts kan het niet anders dan gewaardeerd worden dat de Russen uitgezonderd de belligerenten den oorlog nog niet zoo „rücksichtslos" voeren door in hoofdzaak niet-militair objecten te bombar deeren vervolgens ware een studie van de beteekenis van het Duitsche luchtwapen in den Poolschen veldtocht aan te raden, terwijl bovendien moet worden opgemerkt, dat er nog te weinig exacte gegevens beschikbaar zijn om tot een dergelijke al te vlotte conclusie te komen. En tot slotop militair gebied is in dezen oorlog nog zoo weinig geschied, dat men met evenveel recht zou kunnen spreken van onttroonde reputaties van de infanterie, de artillerie en van alle overige wapens Tenslotte is de vergelijking tusschen onze verhoudingen met die in Europa slechts ten deele bruikbaar, daar in de voorgekomen gevallen een tot in alle onderdeelen geperfectionneerde luchtverdediging bij de aanvallende objecten aanwezig was en een evenwicht in de lucht, steunende op de aan beide zijden aanwezige vliegbases bovendien heeft een massale aanval van vlieg tuigen op convooien nog niet plaats gehad. Een uitzondering hierop vormde de veldtocht in Polen, waar de Poolsche luchtverdediging zich in onvol doenden staat bevond. Hier waren de successen van de Duitsche lucht macht dientengevolge indrukwekkend. De luchtverdediging van een even- tueelen aanvaller in Indië zal echter aanvankelijk voornamelijk moeten steunen op het afweergeschut van zijn vloot, vervolgens op de geïmprovi seerde verdediging te land, zoodra hij voet aan wal heeft verkregen, en tenslotte op zijn beschermingsorganen in de lucht, welke eveneens in den beginne, zoo lang door hem geen vliegbasis is georganiseerd, beperkt zullen blijven en in hoofdzaak moeten steunen op de vliegkampschepen. Daar tegenover staat de Nederlandsoh-Indische luchtmacht, opereerend van op de verschillende eilanden verspreid liggende vliegbases, in staat tot een zeer snelle concentratie van middelen, waardoor het plaatselijk, tijdelijk luchtoverwicht kan worden behaald. Zoo is de rol van de luchtmacht bij het afslaan van een agressie zeer belangrijk zij werkt samen met de troepen, bestemd voor de locale verdediging, richt zich derhalve uitsluitend tegen 's vijands vliegkampschepen en troepentransportschepen en tot de gedebar- keerde troepen kort na de landing en neemt op deze wijze haar plaats in bij de territoriale verdediging. Deze taak is op geen enkele wijze ooit te vervangen door vlooteenheden, die voor hun actie verspreid moeten zijn over een groot gebied, niet vermogen een snelle concentratie tot stand te brengen als hier wordt beoogd en zelfs van een dergelijken aanval zullen moeten afzien, indien de directe bescherming van het convooi quantitatief of qualitatief de meerdere blijkt te zijn Het luchtwapen neemt derhalve in de territoriale verdediging van Nederlandsch-Indië een beheerschende plaats in het vormt door zijn uitgesproken offensief karakter een onont beerlijke versterking van de aanvalskracht van het Javalegerhet ver tegenwoordigt de offensieve daad bij de territoriale verdediging van de buitengewesten Want eveneens in de Buitengewesten, waar verschillende objecten van vitaal belang wij denken hierbij in de eerste plaats aan de oliehavens voor eventueele belligerenten geografisch gesproken „voor het grijpen" lig gen, heeft het leger een taak te vervullen. Geen enkele Indische vloot, welke binnen ons financieel vermogen ligt, zal een aanval op deze objecten kunnen verhinderen. In de ontworpen samenstelling zal zij kunnen hinderen, ver tragen, den aan- en afvoer naar en van deze gebieden ernstige moeilijkheden

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 67