500 tuigen. Het bezwaar dat men er door versteviging van de territoriale verdedi ging alleen niet komt is juist, maar een ander middel is niet aanwezig Indien de politie ontbreekt, die door patrouilleeren in de straten op indirecte wijze veiligheid geeft aan de bewoners van de stad, dan begint men met zijn deur en ramen stevig af te sluiten Dan heeft men wel kans gemolesteerd te worden als men op straat komt en ook de leveranciers zullen moeilijk het huis kunnen bereiken, maar in huis is men veilig. Laat ons dit beeld al sluit het uiteraard niet geheel als leidraad voor oogen staan zoolang de gewenschte harmonie in de landsverdediging niet op de voorgestelde wijze kan worden bereikt Dit alles kost geld, inderdaad, maar kunnen wij met een variant Hendrik IV niet nazeggen„Paris vaut bien une messe" Alvorens mijn voordracht te beëindigen wil ik nogmaals, ten einde mis verstand te voorkomen, nadrukkelijk stipuleeren, dat de voorgenomen uit breiding van de vloot een reëele winst beteekent voor de verdediging van deze gewesten. De preventieve werking van deze versterking, de winst aan moreel en internationaal gezag, die er door wordt verkregen, en „last but not least", de mogelijkheden tot het voeren van een krachtige actie op 's vijands verbindingen, zooals ik heb uiteengezet, leveren winsten op voor de weerbaarmaking van Nederlandsch-Indië, welke niet te onderschatten zijn Het slagkruiserplan verdient uit dien hoofde dus onze volle instem ming. Echter en ook hierop wil ik nadrukkelijk de aandacht vestigen laten wij niet denken, dat Indië met 3 slagkruisers is veilig gesteld Vergete men vooral niet, dat naast een krachtige vloot een sterk leger nooit kan worden gemist Dat de vloot in onze verhoudingen niet tot taak heeft een vijandelijken inval op ons grondgebied af te wenden en dat ook de sterkste vloot, zonder een krachtige, goed georganiseerde verdediging van het ter ritoir is als een reus op leemen voeten. Daarom kunnen wij slechts dan met nationale fierheid op onze verdediging wijzen indien de harmonie in de weermacht in elk opzicht wordt bewaard en bewaakt Ik wil hiermede besluiten in de hoop, het vraagstuk, dat ons allen deze dagen bezig houdt, „De verdediging van Nederlandsch-Indië in het licht van het slagkruiserplan", voldoend te hebben belicht. Ik herhaal hier nog maals laten wij het probleem ruim zien geen particularisme, geen „hobbies" de kwestie staat te hoog en is van een te vitaal belang voor ons bestaans recht als mogendheid om hieraan te worden opgeofferd Schreef de gewezen Duitsche Reichsminister von Blomberg niet eens „Das Ganze ist wichtiger als der Teil, das Kleine erhalt seinen Platz vom GroszenLaten deze zoo juiste woorden als een lichtend baken ons den te volgen weg wijzen, dien wij voor de defensie van Nederlandsch-Indië moeten bewandelen. Slechts een harmonische opbouw, waarin aan beide elementen van het weermachts apparaat recht wordt gedaan overeenkomstig de plaats, die zij in het defensie systeem innemen. Eerst dan kan Nederland de toekomst met vertrouwen tegemoet zien, wetend dat het zijn plicht heeft gedaan en het mogelijke heeft verricht. Reeds Coen wist het met even zoovele woorden kernachtig te zeggen „Den tijt sal naerder doen blijcken dat den Nederlandschen staet met toe geven van fondamentele saeken niet gebetert can worden, alsoo een onrede- lijcke begeerte geen maete noch eijnde en heeft Al zijn wij een klein volk met beperkte middelen, wij kunnen terugzien op een grootsch verleden, wij toonen nog dagelijks dat de oude levenskracht niet uit ons is verdwenen Laten wij dus de handen in elkaar slaan om zoo spoedig mogelijk op afdoende wijze de veiligstelling van deze gewesten, waaraan wij door historische en cultureele banden, doch niet minder door ons bloed verbonden zijn, te regelen, opdat onze vlag, eeuwenlang fier en onbesmet over de zeeën gevoerd en in verre gewesten verdedigd en gehand haafd, tot in lengte van dagen over dit deel van Groot-Nederland, onbetwist en met eerbied erkend als symbool van Nederlandsche kracht en grootheid, zich blijvend zal kunnen ontplooien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 69