9. UIT DEIN VOLKSRAAD. Aan de Memorie van Toelichting inzake het ontwerp-Vlootwet ontleenen wij 'het volgende 507 In verband met de veranderingen, welke de laatste jaren zijn opgetreden in de algemeene politieke situatie, zoo in Oost-Azië als in Europa, is de Reg. tot de overtuiging gekomen, dat het noodzakelijk is de maritieme verdediging van N.-I. op een belangrijk hooger peil te brengen. De zeegaande vloot, dat deel der Staatsmarine, dat bestemd is voor operatiën in open zee, zal in Indië, ook na de voltooiing van de in uitvoering zijnde bouwplannen nog altijd staan op het peil, dat in 1930 werd aangegeven als de sterkte, die noodzakelijk was om in de toen bestaande internationaal - politieke omstandigheden de doeleinden te kunnen dienen, die in de Defen siegrondslagen voor N.-I. van 1927 waren vastgesteld. Bij die grondslagen werd uitgegaan van de veronderstelling, dat het systeem der collectieve vei ligheid en de beginselen van den Volkenbond een zekere mate van politieke veiligheid waarborgden en dat de militaire machtsmiddelen slechts een supplementairen term behoefden te vormen bij de veiligstelling van de nor male, vreedzame ontwikkeling van ons overzeesch gebied in Oost-Azië. Deze gedachtengang, die uitgangspunt was bij het vaststellen van de sterkte onzer maritieme machtsmiddelen in de periode 19271930, kan in de tegenwoordige omstandigheden daarvoor niet worden gehandhaafd. De gewijzigde omstandigheden in Oost-Azië en die in Europa, welke ongetwijfeld ook in het Verre Oosten een politieken invloed uitoefenen, maken het nood zakelijk dat thans en in de toekomst veel meer de nadruk op den militairen veiligheidsfactor zal moeten worden gelegd. Het K.N.-I.L. is in de afgeloopen jaren zoowel wat personeel als materieel betreft belangrijk versterkt en de voorgenomen versteviging van dit deel van het weermachtsapparaat zal binnen afzienbaren tijd zijn voltooid. De maritieme verdediging van N.-I. behoort echter evenzeer te worden aangepast aan de hoogervermelde gewijzigde omstandigheden. Doel daarbij moet zijn de beschikking te verkrijgen over een zeemacht, welke Nederlands neutraliteit ook in dit deel der wereld kan doen eerbie digen en zoo noodig met klem Nederlands rechten in het Verre Oosten kan handhaven. In dit licht beschouwd is een versterking van de weermacht ter zee, evenals die van het K.N.-I.L., niet anders dan de strikte consequentie van de door Ned. aanvaarde zelfstandigheidspolitiek, welke niemands steun zoekt en alleen eigen recht wil zien geëerbiedigd. Reeds de vorige Min. van Def. heeft, zooals bekend, de opdracht gegeven aan een commissie o.a. bestaande uit de vier vlagofficieren die thans hier en in Oost-Indië de hoogste leidende en commandeerende posten bezetten om de verschillende systemen, volgens welke de versterking der marine kan worden uitgevoerd, op hun krijgskundige waarde te toetsen, daarbij mede in beschouwing nemende de aan elk van die systemen verbonden financieele lasten zoowel voor wat betreft de kapitaalsuitgaven als de jaarlijksche exploitatiekosten en het vraagstuk van de personeelsvoorziening. Deze commissie heeft haar rapport in September jl. ingediend, de Ind. Regeering heeft dat rapport door verschillende instanties diepgaand doen onderzoeken en de G.G. heeft ten slotte een advies aan het Opperbestuur uitgebracht. Nadat alle naar voren gekomen gezichtspunten grondig zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 76