517 woorden met eene verwijzing naar de M.v.T., waaruit de meening blijkt, dat na de belangrijke versterking van het leger in de laatste jaren, thans ook de vloot moet worden aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. Hieruit kan worden afgeleid, dat met de totstandkoming van de beoogde vlootversterking een harmonisch verdedigingssysteem verzekerd wordt geacht. Uit het feit dat in de M.v.T. de eigenlijke territoriale verdediging niet verder in beschouwing wordt genomen, mag niet worden opgemaakt dat deze als minder belangrijk wordt beschouwd. Immers verstrekkende maat regelen tot versterking van het leger werden en worden nog genomen en overwogen. Algeheele herziening en versterking van de geheele weermacht in N.-I. ligt voorshands niet in de bedoeling. Het is dan ook onjuist te meenen dat het vloiotplan als een begin hiervan moet worden gezien. De Reg. brengt in herinnering, dat in een eilandenrijk als N.-I., w-aar een agressor de zee wegen voor elke onderneming noodig heeft, de maritieme weerkracht steeds rechtstreeks invloed heeft op de oorlogvoering, ongeacht het doel dat de tegenstander zich stelt. De leden, die als hun meening te kennen gaven dat in de Technische Commissie vertegenwoordigers van het Leger en het luchtwapen zitting hadden behooren te hebben, zien over het hoofd dat de aan deze Commissie verstrekte opdracht slechts inhield „te rapporteeren over de verschillende mogelijkheden tot het brengen van de maritieme verdediging van N.-I. op een belangrijk hooger peil", hetgeen een zuiver maritiem-technisch vraag stuk is. Het vraagstuk der vlootbasis en der hulpsteunpunten met de daarbij behoo- rende afweermaatregelen heeft de volle aandacht der Regeering verschil lende maatregelen zijn in dit opzicht reeds genomen, in uitvoering of in voorbereiding. De in het ontwerp van wet aangekondigde verdere versterking van Soerabaia dient om de verdediging van de basis op het niveau te brengen dat reeds geruimen tijd noodzakelijk werd geacht. De igroote waarde van het luchtwapen bij de verdediging, vooral door de mogelijkheid, snel op te treden teneinde een landing te bemoeilijken, wordt erkend. In overeenstemming met dit inzicht werden reeds vergaande maatregelen in de richting van uitbreiding van dit wapen genomen. Niettemin moet de Reg. Zich aansluiten bij de leden die van meening zijn dat men de beheersching der zee alleen kan bereiken met een krach tige vloot. b. Het eigenlijke vlootplan. Een overzicht van de zeegaande vloot, zooals de hier aan het woord zijnde leden wenschten, is opgenomen als Bijlage A van deze M.v.A. Met de uitvoering van het voorliggende plan zal de zeegaande vloot haar uiteindelijke sterkte hebben bereikt. De meening van verscheidene andere leden, dat het vlootplan te beperkt is, vermag de Reg. niet te deelen. Zooals uit de M.v.T. blijkt vallen de kosten van aanbouw en exploitatie van een maritieme weermacht, die volkomen onaantastbaarheid van ons gebied zou waarborgen, buiten het financieel bereik van het Koninkrijk. De Reg. is echter overtuigd dat met de voorgestelde vloot, binnen het raam der financieele mogelijkheden, eene zoo groot mogelijke veiligheid wordt bereikt. Wanneer in aanmerking wordt genomen dat een -tegenstander, ageerende in onze wateren, op alle plaatsen waar zijne plannen zulks noodig maken zal moeten zorgen voor een behoorlijke overmacht op onze geconcentreerde vloot, dan moet het niet onwaarschijnlijk worden geacht dat dit zijn econo mische, financieele en militaire kracht vroeger of later te boven zal gaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 86