528 11. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Lichte troepen. In M.W. nm. 25 en 26 geeft W. Brandt een verslag van het optreden van van een gemot, vk.det., dat onder zijn co. deelnam aan den veldtocht tegen Polen. De pa.div., waartoe dit det. behoorde, opereerde uit O.-Pruisen en overschreed op 1-9-39 met haar inf. de grens n. van Mlawa in opmarsch tegen de P. stellingen aldaar. Te 6.40 kreeg het vk.det. opdracht, te verkennen in w. richting, waar een D. inf.div. zich eveneens in opmarsch naar het z. bevond. Reeds spoedig stuitte het det. op een versperring van boom stammen echter konden zelfs de zwaarste voertuigen er omheen rijden [A.T.V. I 154 (2) Te 8.00 werden 3 vk.patn. uitgezonden, nl. 2 tot de w. grens van een uitgestrekt boschperceel, waarvoor het det. zich bevond, de derde naar een nog eenige km meer naar het z. gelegen dorpje. De 3 patn. moesten ter bvl. een staande pat. achterlaten in den z.w.-hoek van het bosch. Nadat vk. had vastgesteld, dat het vrij was van vij., werd het gros er gedekt in opgesteld onder uitschuiving van bvl.afdn. De 3e pat. was intusschen op een P. opstelling gestooten, die front maakte naar het n. De paun. openden het vuur op 's vij. flank en verlichtten hierdoor den aanval voor uit het n. oprukkende D. neventroepen. Vervolgens ging de pat. over tot vk. van 's vij. vleugel. De voorwaartsche beweging van de eigen pa.div. was echter tegenover Mlawa tot staan gekomen. Ook 2-9-39 kwam hierin geen verandering in den namiddag van dien dag werd het terugnemen van de div. bevolenze zou meer naar het o. opnieuw worden ingezet, waar de opmarsch van het nevenkorps succes had. Het vk.det. werd ingedeeld bij een vervolgende afdeeling en kreeg als nieuwe opdracht, vk. in recht z. richting op Przasnysz 30 km o. van Mlawa)Patn. werden ingezet ter vk. van eventueele opmarschwegen voor de div. hierbij ondervond men weldra dat de gesteldheid van de wegen in werkelijkheid vaak veel ongunstiger was dan de kaart deed vermoeden. Zonder veel strubbelingen verliep de opmarsch tot Przasnysz, dat bij aan komst reeds in handen was van D. brd. cav., welke uit het n.o. had geope reerd. De opmarsch uit dit plaatsje naar het z.w. gelegen Ciechanow werd echter gedurende 2 uur door P. cav. belet. Een afdeeling van het vk.det. wist die plaats echter bij het invallen van de duisternis te bereikenzij was nog zwaar bezet. Te 23.00 werd het geheele det. voruit gestuurd tot Ciechanow. Met gedoofde lampen en een snelheid van 8 km/u kwam het gros te middernacht aan. Ter bvl. van de 10 km terug overnachtende hoofdmacht werden alle wegen afgesloten nachtelijke aanvallen der Polen werden teruggewezen. Tegen 4.00 naderde uit het n. een P. colonne zij werd met pa.gs. uit elkaar geschoten en liet vele gevangenen en materieel in D. handen. In den morgen bezette het det. Ciechanow zonder verderen tegenstand het kreeg daarop de bvl. z. van deze plaats tot taak. Vk.patn. gingen naar het n.w., w. en z. en meldden, dat sterke P. afdeelingen terug trokken in w. richting. Een uit het z. naderende P. pantsertrein verraste den post langs de rails doch ging voor het vuur van het pags. terug. Om dergelijke verrassingen tegen te gaan werden alle spoorbanen in den vervolge opge blazen. De P. troepen hadden zich intusschen in z.w. richting uit Mlawa terug getrokken. Te 12.30 kwam het bevel, dat de vervolgende afdeeling in haar geheel terug moest naar Przasnysz om vandaar weer verder o. op te mar- cheeren. Alle vk.patn. werden radiografisch teruggeroepen. Te Przasnysz

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 97