Daarop stelden de troepen zich op in carré en werd de ban geopend waarna Z. E. zoowel in het Nederlandsch als in het Maleisch de reeds in I. M. T. nr. 4 afgedrukte dagorder uitsprak. Na het sluiten van den ban bracht de Legercommandant een drie werf hoera uit op H. M. de Koningin. Vervolgens sprak Generaal Berenschot de troepen toe, waarbij hij eerst de gelukwenschen van den Minister van Koloniën en van Z. E. den Gouverneur- Generaal overbracht, hieraan zijn persoonlijke gelukwenschen toe voegend. De Legercommandant memoreerde vervolgens dat hij zelf vijf jaar lang deel uitmaakte van het Korps Maréchaussée en daar leerde, hoe door toewijding en taaie vasthoudendheid groote daden voor het Vaderland kunnen worden verricht, De Generaal wekte het Korps op deze schoone tradities hoog te houden en te handhaven. Hierna 'herhaalde de Legercommandant zijn toespraak in het Maleisch, waarop de T. C. Kol. Gosenson herinnerde aan de eerste jaren van strijd en de latere jaren van pacificatie-werk, waarop het Korps met trots mag terugzien en noemde in dit verband den naam van den eersten commandant, den bekenden Kapitein Graaf land, die zijn stempel op het Korps wist te drukken. Na in het kort een overzicht te hebben gegeven van de oprichting en den groei van het Korps en te hebben gewezen op de belangrijke krijgs verrichtingen en de dappere aanvoerders van het Korps, besloot de Kolonel met de volgende woorden „Echter is het voor U jongeren noodzakelijk, dat gij bij de uitoefening van Uwe plichten U Uwe voorgangers bij het Korps ten voorbeeld stelt. Door U als waardig Maréchaussée te gedragen moet Gij trachten, hen zooveel mogelijk nabij te komen. Gij hebt in 1930 reeds een Vaandel gekregen van H. M. de Koningin, dat bovendien met de Militaire Willemsorde werd versierdGij zult U dat Koninklijk geschenk waardig toonen. En dan ben ik er van verzekerd, dat mocht eenmaal op het Korps Maré chaussée een beroep worden gedaan, dat Korps zich zal gedragen als in zijn vroegere dagen van glorie, tot heil van ons Nederlandsch-Indië en tot heil van Groot-Nederland. Leve het Korps Maréchaussée Leve H. M. de Koningin Hierna voerde de Heer Mussenbroek het woord en bood namens de Handelsvereeniging te Koetaradja een zilveren lauwerkrans aan, welke aan het Vaandel werd gehecht. Vervolgens werd het volgende, dien morgen aan H. M. de Koningin verzonden telegram voorgelezen Hare Majesteit Koningin Wilhelmina Den Haag Het Korps Maréchaussée veroorlooft zich Uwer Majesteit opnieuw zijn eerbiedigste hulde en verknochtheid aan te bieden aan het Oranje-Huis bij gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van het Korps. Commandant Korps Maréchaussée. Nadat de ban was geopend volgde de voorlezing van het Konink lijk Besluit, waarbij de eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau 448

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 9