3. PANTSERAFWEER EN MIKPUNTSKEUZE BIJ PANTSERBESTRIJDING door K. A. DE VRIES, Eerste Luitenant der Infanterie. Nu de krijgsverrichtingen in Europa door het uitgebreide gebruik van gepantserde eenheden, andermaal de aandacht vesti gen op het probleem van den pantserafweer, schijnt het .niet ondienstig dit vraagstuk aan te roeren. Alvorens hiertoe over te gaan, willen wij de karakteristieke eigenschappen van gepantserde voertuigen de vechtwagen en de pantserauto globaal nagaan om aan de hand hiervan te komen tot de bestrijdingswijzen van deze moderne ridders van het slagveld. Zij zouden als volgt kunnen worden omschreven gemechani seerde of gemotoriseerde, door een pantser beschermde vuur wapens met hun bediening, welke zich door middel van een motor betrekkelijk snel langs wegen (pantserauto) dan wel door het terrein (vechtwagen) kunnen verplaatsen. Karakteristiek voor het, hier kortweg zoo aan te duiden pantser wapen, is de sterke stootkracht, welke het resultaat is van de wapening, pantsering, snelle verplaatsbaarheid. Voor de vecht- wagens komt hier nog bij de mogelijkheid van optreden buiten de wegenzij vereenigen sterke aanvalskracht onder bescherming van de pantsering met snelheid en het vermogen zich door het terrein te kunnen verplaatsen, waarbij de kracht voornamelijk ligt in de beweging. Doordat het pantserwapen als alle wapens, ook zijn nadeelen en zwakke zijden heeft, is het mogelijk, door het juist uitbuiten hiervan, tot doeltreffende bestrijdingswijzen te geraken. Ofschoon de pantserafweer op zich zelf passief is t.o.v. het actieve optreden van het pantserwapen, onderscheidt men bij den afweer toch den passieven en den actieven afweer, eerstgenoem- den door middel van hindernissen, laatstgenoemden door afweer- wapens. Wij zullen beide methoden hieronder globaal bespreken. I. DE PASSIEVE PANTSERAFWEER. Aangezien het pantserwapen niet in alle terreinen kan optreden men spreekt wel van terreinen, welke in meerdere of mindere 550

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 10