mate „pantserveilig" zijn is de factor „terrein" bij den afweer van overheerschenden invloed. Een grondige studie van de kaart en een plaatselijke terreinverkenning zullen dan ook den grond slag moeten vormen voor elk pantser-afweerplan. Aan de hand hiervan zullen de natuurlijke hindernissen of moeilijkheden, welke het terrein aan het optreden van gepantserde eenheden biedt, moeten worden uitgebuit en zoonoodig met kunstmatige hindernissen en de hierna te bespreken afweërwapens worden aangevuld, om zoodoende te geraken tot het zoo goed en zoo kwaad mogelijk bezweren van het pantsergevaar, een en ander eventueel teruggebracht tot het leiden van een optreden dezer eenheden in bepaalde gunstige richtingen (het z.g. kanaliseeren van een aanval van pantsereenheden)waardoor de bestrijding met goed gevolg kan plaatshebben. Deze hindernissen moeten echter aan bepaalde voorwaarden voldoen, willen zij het gewenschte resultaat opleveren. Deze voorwaarden zijn Anti-tank hindernissen dienen allen soorten vechtwagens en pantserauto's den opmarsch te beletten, dan wel hen buiten gevecht stellen moeten zoodanig zijn opgesteld en geplaatst, dat zij uit de verte niet als zoodanig zijn te herkennen, waar door de tegenstander ze zou kunnen onwerkzaam maken dan wel vernielen met zijn artillerie, bommen, a.a., of tijdig zou kunnen ontwijken door de hindernissen te omtrekken of terug te gaan. Een goede maskeering en een juiste opstelling zijn als het ware bestaansvoorwaarden voor hindernissen. Voorts moeten zij bestreken worden door vuur hindernissen welke niet bestreken kunnen worden door vuur van artillerie, mitrailleurs of infanterie werpen geen practisch nut af, aan gezien de totale vernietiging van de vechtwagens en pantser auto's dan niet mogelijk is en de bediening der pantsereen heden in staat is, die hindernissen ongestoord op te ruimen of onschadelijk te maken. De keuze en constructie van den gekozen hindernisvorm is in het algemeen afhankelijk van de factoren 1. Beschikbare tijd, 2. Het materieel dat ter plaatse aanwezig is of kan worden aangevoerd, 3. Beschikbare werkkrachten en hun technische vaardigheid. Enkele voorbeelden van hindernissen 1. Staaldraadkabels. Deze zijn voornamelijk bedoeld tegen pantserauto's en dienen schuin over den weg gespannen en aan stevige boomen bevestigd te worden, op een hoogte van ongeveer 1 a 1,5 m boven het wegdek. De kabel moet een diameter hebben van minstens 15 mm. 551

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 11