mogelijk maken en bovendien een groote tijdbesparing geven. 8. Wallen, ingravingen, puntgrachten, enz. Deze vergen veel arbeid, meestal onevenredig meer dan de uitwerking, welke zij hebben. 9. Inundatiën. Het waterpeil mag niet zoodanig zijn, dat het een gebruik van amphibie-tanks mogelijk maakt. Het geïnun deerde terrein dient diep te worden omgeploegd, ten einde het slippen van de rupsbanden te bevorderen. Van de bovengenoemde vormen van hindernissen is naar onze meening de werkzaamste het gebruik van mijnversperringen, daar zij niet alleen versperren, doch ook voor alles vernietigend werken, terwijl mede de moreele uitwerking van een mijnenveld op de bemanning van de wagens niet onbelangrijk zal zijn. Vooral van het gebruik van de onder 4 genoemde mijnen zal in den bewegingsoorlog veel zijn te verwachten (toebedeeling van deze strooimijnen, gewicht 5 kg, 2 aan 2 door een koppelstang verbonden, aan beveiligings- en verkenningseenheden). Het leggen van mijnversperringen zal op verschillende manieren mogelijk zijn n.l. a. in linie met ongeveer 0,30 m tusschenruimte b. in eenige linies achter elkaar c. schaakbordsgewijs, met een onderlinge tusschenruimte en afstand van 1 m d. in versperde zones, met enkele vrije kanalen, waartegenover dan afweerwapens worden opgesteld, hetgeen niet wil zeggen, dat de mijnenvelden zelf niet bestreken behoeven te worden. Een betrekkelijk nadeel van het gebruik van mijnen is het groote aantal dat benoodigd is en het daarmede gepaard gaande groote te vervoeren gewicht. Volgens ter beschikking staande gegevens zijn voor een front van 12 km breedte en eenige diepte 44000 stuks benoodigd met een gezamenlijk gewicht van 220 ton. H. DE ACTIEVE PANTSER AF WEER. Toen bij het optreden van de eerste gepantserde strijdwagens tijdens den wereldoorlog bleek, dat behoudens die van de artillerie geen der in gebruik zijnde projectielen het vijandelijk pantser vermochten te doorboren, ging men zoeken naar een wapen, dat met succes aan den nieuwen vijand het hoofd kon bieden. Zulks leidde in den loop van de oorlogs- en na-oorlogsche jaren tot vervaardiging van wel zeer uiteenloopende soorten afweerwapens. Thans gaat men daarbij uit van de volgende overwegingen. Doordat de pantserwagens zoo spoedig mogelijk moeten worden vernietigd liever nog bij de voorposten dan in het gezicht van de eigen hws. treden al onmiddellijk twee voorwaarden naar 553

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 13