voren, nl. groote uitwerking op een zoo groot mogelijken afstand en groote verplaatsbaarheid. Derhalve dienen als eischen te wor den gesteld uitwerking op de te verwachten pantserdikten op 1000 m en betrekkelijk gering gewicht van het wapen, zulks aan gezien de infanterie tot in de voorste linies gevolgd en het wapen zoo noodig met mankracht door het terrein verplaatst moet kunnen worden. Als derde voorwaarde is nog te noemen een geringe vuur- hoogte ten verkrijging van een gedekte opstelling van het wapen. Bovenstaande voorwaarden zijn moeilijk met elkaar in overeen stemming te brengengewicht en uitwerking van het wapen staan in een vaste verhouding tot elkaar. Het zal duidelijk zijn dat de oplossingen verder uiteenloopen naarmate meer de nadruk is gelegd op een van deze beide factoren, hetgeen heeft gevoerd tot de constructie van verschillende wapens, van den 12,7 mm mitrailleur via het 2 cm zelflaadgeweer en/of mitrailleur naar het andere uiterste, n.l. het 10 cm afweerkanon. Een verdere schiettechnische eisch is nog, dat het wapen een groote trefzekerheid moet hébbenzij wordt verkregen door een kleine spreiding, korte vluchttijden en gestreken baan van het projectiel, dus door een hooge aanvangssnelheid, een groote metaalbelasting op de dwarsdoorsnede en een gunstigen projectiel- vorm. Deze eigenschappen sluiten nog het voordeel in, dat de voorhoudsafstand klein wordt, terwijl de bestreken ruimte wordt vergroot. Onontbeerlijk is daarbij een groot horizontaal schoots veld. Doorslaggevend voor een succesvolle beslissing van den strijd is de uitwerking van het enkele schot, het snel vuurbereid zijn en een groote vuursnelheid. Diegene, die bij het verrassend verschijnen van een tegenstan der het eerst raak schiet, heeft de grootste kans op de overwinning. Hoe meer projectielen den tegenstander in een korten tijd treffen, hoe eerder hij buiten gevecht zal zijn gesteld. Hierbij speelt de uitwerking van het enkele schot een belangrijke rol. Het projectiel zal bij het treffen van een pantserwagen het inwendige daarvan door zijn eigen brisante lading moeten vernietigen. Dit vereischt een kaliber van minstens 3,7 cm het projectiel moet immers niet alleen een behoorlijk pantser-doorborend vermogen bezitten doch ook een voldoende springlading bergen. Projectielen van kleiner kaliber (2 cm en minder) kunnen practisch alleen als pantser projectiel (vol projectiel zónder eigen lading) worden gebruikt door het aanbrengen van een springlading zouden zij een te geringe inwendige vastheid en daardoor een te gering pantserdoorborend vermogen krijgen. Bovendien mag van een enkelen treffer van klein kaliber geen afdoende uitwerking worden verwacht zelfs het doorslaan van belangrijke onderdeelen, zooals b.v. de ketting of het mechanisme, stelt het voertuig nog niet buiten staat, zijn invloed op den loop van het gevedht te doen gelden. Hier staat 554

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 14