buksen met een kaliber van ongeveer 2 cm (bij de compagnie). Hun bedieningen, of een deel daarvan, zouden het 'best met mitrail leurpistolen 'kunnen worden bewapend. Het geschut ware te vervoeren achter terreinwagens met rups banden (in den geest van de Fransche Chenillette), omdat daar, waar de tank zou kunnen komen, ook het afweergeschut moet kunnen komen. De bediening en een beperkte munitievoorraad zullen dan plaats kunnen vinden op het trekvoertuig. Bij deze pantserafweerafdeelingen dienen nog ingedeeld te worden verken- ningspersoneel en ordonnansen op motorrijwiel. Wat de sterkte van de stuksbediening aangaat verdient het aanbeveling, haar zoodanig vast te stellen, dat zij niet alleen een juiste bediening waarborgt van het in stelling staande stuk, doch mede de mogelijkheid bestaat, dat zij het stuk plus munitie over een afstand door het terrein kan verplaatsen. Hierbij hebben wij op het oog het steunen van een infanterieaanval waarbij het niet is uitgesloten, dat de tegenpartij gebruik maakt van pantsereenheden voor het uitvoeren van tegenaanvallen dan wel als gepantserde, goed gemaskeerd opge stelde weerstandskernen. Voor het vervoer van de tankbuksen leenen zich de Inheemsche draagpaardjes, terwijl de opleiding van het personeel dezer wapens centraal bij het bataljon behoort te geschieden, zulks m.h.o. op de noodige eenheid van opvatting voor de technische vorming van de bediening dezer wapens.1) In aansluiting op vorenstaande beschouwingen omtrent den pantserafweer in het algemeen moge thans het e.e.a. volgen betref fende mikpuntskeuze bij pantserbestrijding. Aangezien dit vraagstuk bij alle afweerwapens in beginsel gelijk blijft, zullen wij ons bepalen tot behandeling daarvan aan de hand van ons ter beschikking staande gegevens van een anti-tankvuur mond. De keuze van het mikpunt wordt beïnvloed door de gegevens voor le de hoogterichting, 2e de zijdelingsche richting, welke twee factoren hieronder afzonderlijk zullen worden be sproken. ad le. De hoogterichting. De elevatie is te beschouwen als de algebraïsche som van vizier- hoek en terreinhoek. De schootstafel geeft aan de elevatie, welke aan den vuurmond dient te worden gegeven, ten einde het projectiel op den daarbij 556 b Wij verwijzen naar I.M.T. 1940, blz. 171 en 172. (Red).

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 16