Onder vluchttijd (vltd) wordt verstaan de tijd, welke verloopt tusschen het tijdstip van afvuren van het stuk en het oogenblik, waarop het projectiel de trefplaats bereikt. Schietg eg evens. Schietgegevens zijn de gegevens, waarmede het stuk moet worden gesteld om het projectiel op de trefplaats te brengen-, zij bestaan uit a. de schootsrichting (sri), d.i. het azimuth van het verticale vlak door den vuurmond b. den schootsafstand (sa), d.i. de afstand, welke aan het stuk moet worden gegeven om het projectiel op de trefplaats te brengen. Een parallax ontstaat, indien het directiepunt buiten de batterij is gelegen. De parallaxajstand (pa) is de horizontale afstand tusschen het directiepunt en het desbetreffende stuk. Meettempo, vuurtempo, doode tijd. Het meettempo is de tijd, welke verloopt tusschen twee opvol gende metingen. Het vuurtempo is de tijd, welke verloopt tusschen twee opvol gende salvo's (tusschen de tijdstippen van aanvang van twee opvolgende lagen). Bij gebruikmaking van de afstandmeting met groote horizontale basis is het meettempo maximum 20" het is mogelijk, dit tempo korter te nemen, nl. 15". Invoering van andere meettempo's is niet mogelijk. Onder „dooden tijd" (dotd) wordt verstaan het aantal secunden, dat verloopt tusschen een meetmoment en het tijdstip, waarop de stukken worden afgevuurd met de uit dit meetmoment ver kregen schietgegevens. 2. Grondbeginselen. Plaatsbepaling met groote horizontale basis. Het bepalen van de meetplaats van het doel omvat het bepalen van den afstand van het doel tot het directiepunt van de batterij (meetafstand) en van het azimuth van de lijn directiepuntdoel (meetrichting)Het bepalen van deze gegevens kan geschieden door metingen uit den commandopost en een zijpost of uit twee zijposten. De posten, van waaruit de metingen plaats vinden, vormen te zamen een basis. De plaatsen van de hoekmeetinstrumenten in de zijposten en op den commandopost moeten nauwkeurig bekend zijn. Indien in driehoek DAB (fig. 3) D het doel, A en B de twee zijposten voorstellen, welke te zamen de basis vormen, waarmede wordt gemeten, dan is de onderlinge ligging van A en B naar afstand en richting nauwkeurig bekend. De plaats van het doel 567

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 27