tijd is verstreken. Het projectiel bevindt zich op dit moment nog in de lucht (de afstand ACi is grooter dan AB) en komt zooveel secunden later in Ci aan als het verschil tusschen de vluchttijden voor de afstanden ACi en AB. De fout, die gemaakt wordt, is derhalve afhankelijk van het afstandsverschil tusschen ACi en AB. me. Uitgaande van de meetplaats (B) wordt nu de snelheid van het doel opnieuw vermenigvuldigd met de som van dooden tijd en den vluchttijd, behoorend bij den afstand AC!. Als uitkomst wordt nu het punt C2 verkregen. Uit de voorgaande beschouwing volgt, dat het projectiel op deze nieuwe tref plaats aankomt op een tijdstip, waarop het doel dit punt reeds is gepasseerd en wel met een tijdsverschil, behoorende bij het vluchttijdsverschil van de afstanden ACi en AC2. Het verschil in afstand tusschen AC2 en ACt is belangrijk kleiner dan het verschil in afstand tusschen ACi en AB. Wordt dezelfde handeling nog eenmaal verricht, dan wordt als trefplaats het punt C3 gevonden. Het vluchttijdsverschil tusschen de afstanden AC2 en AC3 is nu zoo klein geworden (onderdeelen van secunden), dat practisch projectiel en doel tegelijkertijd op het punt C3 aankomen. De opeenvolgende constructies moeten zeer snel verricht worden, daar anders het bedrag van den dooden tijd onevenredig wordt verhoogd. Dit wordt bereikt door den vluchttijd automa tisch in te voeren en de vermenigvuldiging mechanisch te ver richten in de practijk kosten deze opeenvolgende handelingen slechts één of twee secunden. Bij de hierboven beschreven handelingen wordt gesproken van een gesloten kringloop. Het beginsel is terug te vinden bij alle moderne vuurleidingssystemen. (Wordt vervolgd). 572 Direct/e. pun/

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 32