bij het camoufleeren van een gebouw de groene kleur moet domineeren. Een goed effect kan worden verkregen door een bronsgroene beschildering gebroken door grillige banen van een aard-bruine kleur door brocateering met gras-groen kan daarna aanpassing worden verkregen met de tint van de omgeving. De donkere beschildering moet in beginsel domineerend worden aangebracht op de vlakken, welke door het zonlicht het meest worden beschenen (horizontale vlakken). Plaatsen, waar veelal schaduw voorkomt, kunnen met geel-bruin worden opgelicht. Bij een uitgestrekt fabriekscomplex in een dergelijke omgeving kan voor afwisseling een gedeelte zoo worden beschilderd dat huizen met tuinen worden nagebootst. Indien een fabriekscomplex in een stad is gelegen, zal men aangezien de overheerschende tint donker is (uitgezonderd in nieuwgebouwde wijken) alle dak en muurvlakken donker moeten maken en wel in overeenstem ming met de overheerschende tint van de omgeving. Een speciale camouflagebeschildering voor de muren van ge pleisterde gebouwen is niet noodig indien de pleisterkalk te voren met de kleur van de omgeving in overeenstemming is gebracht. In vele gevallen kan ook bij baksteenen gebouwen door de keuze van donkere steensoorten een camouflage worden bereikt, indien het kleurkarakter van de omgeving de uitvoering van baksteenen gebouwen niet juist verbiedt. iHet beschilderen van betonoppervlakken van pas gestorte be tonconstructies moet met een verf van bijzondere samenstelling geschieden, tenzij het oppervlak door een voorafgaande behan deling geschikt is gemaakt voor het beschilderen met olieverf. Zgn. Macostcm-koudwaterverf en Siderosthen Lubrose kunnen, na het uitdrogen van het cementbeton, zonder voorbereidende behandeling worden aangebracht (1 kg verf per 6 a 8 m2). Het zelfde kan geschieden met asfaltverven, indien een zwarte kleur wordt verlangd. Ten einde zonder gevaar voor verzeepen, olieverf op cement beton te kunnen aanbrengen is een voorafgaande behandeling met koolzure ammoniak of met chloro-cyanine noodzakelijk. Het be strijken geschiedt zoo mogelijk pas eenige weken na het ontkisten en moet met een tusschenruimte van enkele dagen tweemaal geschieden. Twee deelen koolzure ammoniak worden opgelost in negen deelen kokend water. Bij gebruik van chloro-cyanine heeft men ong. 1 kg noodig per 10 m2 betonoppervlak. De olieverf wordt tenminste een week later aangebracht. Ad 5. HET AANPLANTEN VAN BOOMEN EN HET AAN BRENGEN VAN BEGROEIING. Een zeer doeltreffend camouflagemiddel voor gebouwen is het planten van boomen en struiken in de onmiddellijke omgeving. Boomkruinen verdoezelen den uit de lucht waarneembaren 577

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 37