scherpen omtrek van een gebouw. Door bestudeering van lucht foto's is het mogelijk uit de schaduwwerking gevolgtrekkingen te maken omtrent de hoogte van een gebouw. Het eenvoudigste middel om slagschaduwen te vermijden, is het aanplanten van hoornen zoo dicht mogelijk bij het gebouw. Bij de keuze van het geboomte is uiteraard aanpassing aan de omgeving noodzakelijk. In Indië zijn vele boomsoorten en planten voor camouflage-doel einden geschikt. Deskundige voorlichting ('s Lands plantentuin) kan bij het bepalen van de begroeiing (schaduwboomen, bamboe struiken, klimplanten a.a.) niet worden ontbeerd. In Europa is ook dit vraagstuk moeilijker, omdat loofboomen in den zomer beter dan in den winter bescherming geven, terwijl naaldboomen, welke in elk jaargetijde een goede maskeering geven, niet in elke omgeving passen en bovendien brandgevaar opleveren. Beplanting en begroeiing zijn goedkoope en doelmatige hulp middelen tegen luchtwaarneming. Een bevredigende oplossing wordt echter niet verkregen, indien niet alle bouw- en verftech- nische maatregelen daarmede samengaan. Ook wegen tusschen en in de omgeving van gebouwencom plexen dienen te worden gecamoufleerd. Straten en wegen, waar van het oppervlak door donkere bouwmaterialen en door kunst matige beschildering onopvallend is te maken, kunnen door aan planten van wijdvertakte boomen aan vliegerzicht worden ont trokken. De boomen dienen uiteraard in onregelmatige groepen te worden geplant, zoodat zij het beloop van den weg niet juist kenbaar maken. Op gelijke wijze kunnen omheiningen worden gecamoufleerd, indien zij niet practischer als draadversperring kunnen worden uitgevoerd ter voorkoming van schaduwvorming. Ad 6. GEBRUIK VAN CAMOUFLAGENETTEN. Bij kleine, bijzonder opvallende onderdeelen van een bouwwerk kan een camouflagenet van nut zijn. Toepassing daarvan heeft het voordeel dat veranderingen aan het gebouw of van de inrich ting daarvan, geen verandering van de camouflage noodzakelijk maakt. Hierbij wordt niet gedacht aan een zeer groot net, maar aan doelmatig aangebrachte strooken van een net met wijde mazen, die in het gezichtsveld over elkaar vallen en met kabels op ver schillende hoogten over het object worden gespannen. Met donker kleurige stukken doek of met bladeren bedekt geven dergelijke camouflagenetten een uitstekende dekking tegen luchtwaarneming. Ad 7. HET MAKEN VAN SCHIJNOBJECTEN. Door schijnobjecten wordt de mogelijkheid verkregen vijande lijke vliegers te misleiden en hun aandacht van het belangrijke object af te leiden. Aanleg voor dit doel van speciale bouwwerken zal veelal zeer kostbaar zijn. Het is echter denkbaar, dat stilgelegde 578

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 38