bedrijven of inrichtingen, die geen bestemming meer hebben, als schijnobject kunnen worden gebruikt door ze door kunstmatige rookontwikkeling en overeenkomstige maatregelen het aanzien te geven van een in bedrijf zijnde fabriek (in 't bijzonder bij nacht door vuren te maken). Uiteraard is het slechts bij den aanleg van nieuwe van militair belang zijnde bouwwerken mogelijk, met alle vorengenoemde factoren rekening te houden daarbij dienen vaak transportmoei lijkheden te worden aanvaard en zal comfort zijn prijs te geven ten einde een in alle opzichten geslaagde camouflage te kunnen verkrijgen. Bij bestaande bouwwerken zal camouflage in zekere mate kun nen worden verkregen door het aanbrengen van een doelmatige beschildering, beplanting en begroeiing. Het Indische landschap leent zich voor toepassing van deze hulpmiddelen beter dan Europa. Bij uitbreiding van bedrijven zal men dienen te overwegen, of bepaalde onderdeelen niet naar een ander terreingedeelte kunnen worden overgebracht, inplaats van boomen te kappen of kampongs op te ruimen, om de benoodigde plaatsruimte voor de uitbreiding te vinden. Tusschen de verschillende gebouwen zal waar mogelijk ruimte dienen te worden uitgespaard voor het planten van boomenz.n. dient daarvoor ruimte te worden gemaakt. Ver spreiding van objecten is niet alleen tegen luchtwaarneming van belang, doch in nog grooter mate ter beperking van de uitwerking van bomaanvallen. 579 NIEUWSBERICHTEN IN HET NEDERLANDSCH van steeds of vrijwel steeds, ook op eenvoudige radiotoestellen goed door komende buitenlandsche stations worden omgeroepen Javatijd Station Golflengte 0.30 Londen 5.37 Londen 19.30 Londen 20.00 Saigon 30.96 30.96 13.93 16.86 25.46 30.96 31.32 20.30 Singapore 21.30 Melbourne

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 39