1. NEDERLAND IN OORLOG. 10 Mei 1940 Tusschen 4.00 en 5.00 vallen Duitsche strijdkrachten Nederland binnen. Eerst te 6.00 overhandigt de gezant een verklaring en een eisch, gegrond op een motiveering, welke niet meer is dan een vuige, lasterlijke aantijging. Er is slechts één antwoord mogelijk en dat volgt onmiddellijk Nederland beschouwt zich in oorlog met het Duitsche Rijk. Als een felle, striemende aanklacht tegen de schending van recht en fatsoen klinkt de proclamatie van onze Koningin doch ook als het fiere „Je maintiendrai" 15 Mei 1940. Eén dag meende de vijand noodig te zullen hebben voor de overmeestering van Nederland. Daarin heeft hij gefaald. Ondanks duivelsche list, helsch verraad en daden, zoo laf en laag, dat zij voor eeuwig een onuitwischbare smet werpen op zijn wapenen. Heldhaftig heeft onze weermacht tegenstand gebodenleger vloot en luchtstrijdkrachten hebben zich overladen met roem en eer. Na een verschrikkelijk luchtbombardement van Rotterdam en bedreiging van andere open steden met eenzelfde lot heeft een groot deel van het leger niet voor eigen heil, doch ter sparing van de burgerbevolking en ter voorkoming van verder bloedvergieten, den strijd gestaakt. Na vijf dagen. Strijdend is de luchtmacht ondergegaan, doch de vijand heeft zijn tol betaald haar offer is dus niet vergeefs gebracht. Als een Phoenix zal zij uit haar asch herrijzen. Het leger heeft zwaar geleden. Weder niet voor niets. Is het er niet in geslaagd, de moordenaarshand tegen te houden, die het had voorzien op ons Oranje-huis In Zeeland heeft het den strijd voortgezet, daarna in Zeeuwsch-Vlaanderen. Wellicht vecht het nog. Doch hoe het zij, ook het leger zal opstaan en zijn deel hebben aan de bevrijding. De vloot heeft getoond, dat de geest van Van Speyck na honderd jaar vrede niet dood is Fier voert zij nog de Nederlandsche vlag in top, die nooit zal worden gestreken Nog wagen enkelen zich af te vragen, of de tegenstand toch vergeefsch is geweest. En is slechts één antwoord neen, duizend maal neen. 545

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 3