De drie aan te brengen draagbaren zijn van het officieele M.G.D.- model (185 cm lang en 55V2 cm breed) en kunnen zonder gebruik making van schroeven, veeren of anderszins op het toestel wor den geplaatst. Zij steken dan niet buiten de buitengrens van het voertuig, in casu de spatborden en treeplanken, uit. De palfreniers- zit bestaat uit een op eenvoudige wijze aan de achterzijde van den wagen bevestigden driepoot, waarop in het verlengde van het onderste steunsel een verstelbaar fietszadel is aangebracht. Het verstelbaar zijn van bedoeld zadel is noodzakelijk, omdat het uiteraard voor verplegers van verschillend postuur moet kunnen dienen. Wanneer men bij de bestaande constructie het zadel hooger plaatst, komt het tevens verder van den achterwand van den toolcar te staan, zoodat een lang persoon ruimte krijgt voor zijn knieën, (zie foto I). Twee draagbaren met patiënten zijn ingeladen. De derde staat op het punt te volgen. De nokken waartusschen de brancard moet komen te rusten zijn duidelijk te zien. (zie foto II). De wit-zeildoeksche kap met rood kruis, welke dient ter bescher ming van de te transporteeren patiënten tegen regen en zon, is aangebracht. Deze kap kan in enkele minuten worden gemonteerd en in nog korteren tijd door enkele eenvoudige handgrepen wor den verwijderd zij bestaat uit een licht stalen geraamte, waarover het zeildoek is uitgespannen. Het in- en uitladen der patiënten geschiedt bij voorkeur bij geopende kap. Strikt noodzakelijk is dit echter niet, daar eronder voldoende ruimte bestaat om patiën ten in en uit te laden bij gesloten kap. De baar met de lijders wordt onder alle omstandigheden loodrecht op de lengterichting van het voertuig d.w.z. dwars over de zijkanten ingebracht, (zie foto III). Toolcar met drie liggend te vervoeren patiënten geheel gereed voor vervoer. Een verpleger heeft plaats genomen op den pal- frenierszit. (zie foto IV). Voor het uitladen der gewonden kan de kap gemakkelijk naar voren worden omgeslagen. Zij komt dan te rusten op de bestuurs- cabine, zoodat het uitladen der gewonden ongehinderd kan plaats vinden, (zie foto V). 584

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 44