587 2. De strijdvoering met strooibiljetten. Strooibiljetten reeds gebruikt in oorlog '14-'18 daarmede beoogde doel (verspreiding bij tegenpartij van onjuiste berichten over krijgsverrichtingen, bewerking publieke opinie in achterland enz.) aanvankelijk verspreiding op kleine schaal en op primitieve wijze vliegtuigkracht hierna veran dering in huldigen oorlog systematisch en op zeer groote schaal toegepast uitwerking zeer gevreesd aangerichte schade (moreele besmetting) moei lijk vast te stellen en te overzien daardoor moeilijk te bestrijden. MALE1SCH. Ie Vraagtijd1 uur. Vertaal in het Maleisch (Latijnsche karakters) In het jaar 1903 ging luitenant A. op patrouille met het doel Habib Moestapha, die zich met zijn volgelingen verborgen hield in een sterke vesting, gevangen te nemen. Die vesting was gelegen aan den noordelijken kant van een kloof in de Aloeë Pakoe, ressorteerende onder Blang Pidieë van het gewest Atjeh. De onder leiding van luitenant A. op genoemde vesting gedane aanval werd door den vijand dermate afgeslagen, dat luitenant A. en zijn patrouille genoodzaakt waren zich terug te trekken. Genoemde lui tenant wilde zich over de geleden nederlaag op den vijand wreken en zocht middelen teneinde hem te verslaan. Hij deed allerlei moeite inlichtingen te verkrijgen omtrent de vesting daarna wilde hij probeeren de vesting door middel van een omtrekkende beweging - te beginnen aan den achterkant en eindigende aan den bovenkant van de kloof te benaderen m.a.w. hij trachtte den hoogen rand van de kloof te bereiken. 2de Vraag. (Deze vraag, een weergave in Latijnsch schrift van een stuk in Arabische karakters, is niet opgenomen. Red.). 3de Vraag tijd 1 uur. Schrijf het volgende met Arabische karakters Tetapi soenggoehpoen demikian meréka itoe sekali-kali tidak mentjoba hendak meiepaskan dirinja dengan kekerasan. Perkara perang, pemboe- noehan dan pemberontakan tidaklah diketahoeinja waktoe meréka hidoep didalam rimbabegitoelah kesoesahan hidoepnja itoe disimpannja sadja dalam hatinja. Sekarangpoen pada air moekanja masih terbajang djoega takoet dan sjak hati, tetapi lain dari pada itoe njata poela tampaknja kebaikan hatinja jang mendjatoehkan soeka kita kepadanja. Seperti telah kita lihat diatas kemerdékaan orang Loeboe itoe telah diteboes oléh Pemerintah, tetapi oléh orang Mandailing jang tjerdik itoe kepadanja diberikannja tanah jang koerang baik serta jang djaoeh letaknja, sehingga meréka djadi terdesak dan terpaksa tinggal djaoeh dari kampoeng2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 53