EEN CHRISTELICK LIET. Ter eeren van sijn Princelijke Excellentie, den Doorluchtigen, ende Hoogh-Geboren Vorst WILHELMVS PRINCE VAN ORANGIEN, &c. Waer van d'eerste Capitael Letteren van elck veers sijner F. G. Name met brenghen. Na de wij se van Chartres Wilhelmus van Nassouwe Ben ick van Duytschen Bloet, Den Vaderland ghetrouwe Blijf ick tot inden doet. Een Prince van Orangiën Ben ick vrij onverveert, Den Coninck van Hispaengien Heb ick altijt gheeert. In Godes vrees te leven Heb ick altijd betracht Daerom ben ick verdreven, Om Landt, om Luyd' ghe- bracht Maer Godt sal my regeren Als een goet instrument, Dat ick sal wederkeeren In mijnen Regiment. Lydt u, mijn Ondersaten, Die oprecht zijt van aert, Godt sal u niet verlaten Al zijt ghy nu beswaert Die vroom begheert te leven, Bidt Godt nacht ende dach, Dat Hy my cracht wil gheven Dat ick u helpen mach. Lyf en goed al te samen Heb ick u niet verschoont, Myn Broeders, hooch van Namen, Hebbent u oock vertoont Graef Adolff is ghebleven In Vrieslandt in den slach Sijn siel in 't eewich leven Verwacht den jonghsten dach. Edel en Hoochgheboren, Van Keyserlicken stam Een Vorst des Rijcks vercoren. Als een vroom Christen-man, Voor Godes Woort ghepreesen Heb ick vrij onversaecht. Als een helt sonder vreesen, Mijn edel bloedt gewaecht. Myn schilt ende betrouwen Syt ghij, o Godt, mijn Heer Op u soo wil ick bouwen, Verlaet my nimmermeer Dat ick doch vroom mach blijven U dienaer t'aller stond De tyranny verdrijven, Die mij mijn hert doorwont. Van al die my beswaren, End mijn vervolghers zijn, Mijn Godt wilt doch bewaren Den trouwen dienaer dijn Dat sy my niet verrasschen In haren boosen moet, Haer handen niet en wasschen In mijn onschuldich bloet. Als David moeste vluchten Voor Saul den tyran Soo heb ick moeten suchten Met menich Edelman Maer Godt heeft hem verheven, Verlost uit aider noot, Een Coninckrijk ghegheven In Israël, seer groot. 547

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 5