Hierop antwoordde de Regeeringsgemachtigde voor Algemeene Zaken. 611 macht en Haar onderdanen in Nederland waaronder met name de velen, die ons dierbaar zijn gekomen is. Wij moeten echter dit alles aanvaarden als ons onder bestiering van den Almachtige opgelegd en onze persoonlijke gevoelens door het besef onzer historische roeping doen overheerschen. Wij zullen onzen plicht blijven vervullen trouw aan onze Koningin, gehoorzamende de door Haar ingestelde regeeringen, bevestigende onze bereidverklaring, den 29sten Augustus van het vorig jaar al uitgesprokenonder alle omstandigheden ons om onze Regeering te scharen en haar te schragen, thans meer dan ooit vastberaden te doen wat van ons wordt geëischt en te zoeken naar al wat wij bovendien kunnen verrichten, om mede Indië te behoeden, om mede Nederland te herstellen, en om mede het Koninkrijk der Nederlanden te handhaven, steunende op de krachten, welke ons gebleven zijn, op de macht onzer bondgenooten, en op de rechtvaardigheid onzer zaak, vertrouwende op de overwinning uiteindelijk van recht over geweld, en overtuigd, dat door deze beproeving het Koninkrijk der Nederlanden onder het Huis van Oranje sterker zal worden vereenigd, de rijksdeelen beter nog elkander zullen leeren verstaan, en alle volkeren, die te zamen het Koninkrijk bewonen, tot vollen wasdom zullen uitgroeien. Ten slotte willen wij onze gedachten samenvatten in de woorden van den LandvoogdGeen ontmoediging maar vastberaden werkzaamheid en God bescherme Koningin en Koninkrijk, en willen wij Hem kracht en wijsheid toebidden bij Zijn regeering in Haar naam over deze landen. Deze verklaring heb ik afgelegd namens den geheelen Volksraad. Mijnheer de Voorzitter Het heeft de Regeering verheugd, dat het College van Gedelegeerden in een buitengewone vergadering bijeen is gekomen om spontaan in het openbaar uiting te geven aan de gevoelens, die de leden van den Volksraad thans bezielen. U hebt zich, Mijnheer de Voorzitter, tot tolk gemaakt van wat thans in de harten leeft en getuigenis afgelegd van de smart om het onzegbaar onheil, dat Nederland heeft getroffen getuigenis echter ook van het vaste vertrouwen, dat Nederland onder Gods bescher ming en de wijze leiding van onze geëerbiedigde Koningin uit deze ramp zal herrijzen. De trouw en aanhankelijkheid, waarvan U, Mijnheer de Voorzitter, namens het College blijk gaf, hebben de Regeering getroffen. Met warme erken telijkheid aanhoorde Zij de door U uitgesproken bede, dat kracht en wijsheid haar deel mogen zijn. Zwaar is de taak, die thans op de Regeering rust. De medewerking van alle ingezetenen van dit deel van het Koninkrijk en in het bijzonder ook die van den Volksraad zullen haar schraden en tot steun zijn. Met verbeten vastberadenheid en strikte plichtsbetrachting, met opofferingen doch ook met rustig zelfvertrouwen zullen Regeering en Volks raad samenwerken aan de grootsche taak om, trouw aan het Oranjehuis, Nederlandsch-Indië te behoeden, het zwaar beproefde Nederland met alle ten dienste staande middelen te steunen en het Koninkrijk te handhaven. In de proclamatie, welke Hare Majesteit de Koningin twee dagen geleden heeft uitgevaardigd, en in de woorden, die de Gouverneur-Generaal in

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 77