Vervolgens herdachten de aanwezigen staande en in stilte de zeer velen van de Nederlandsche weermacht en burgerij, die gevallen zijn in onzen strijd voor vrijheid en recht. Tenslotte brachten de voorzitter en de leden een driewerf hoezee uit op H. M. de Koningin. In de volgende vergadering van het College legde de Regeering bij monde van den Directeur van Economische Zaken de vol gende verklarinng af 612 het vroege morgenuur van gisteren door de radio tot de ingezetenen van Nederlandsch-Indië heeft gesproken, is uiting gegeven aan de gevoelens, die het Opperbestuur en de Indische Regeering bezielen, en is de huidige situatie geschetst. De toestand is nog te ondoorzichtig om daaraan thans verdere meer zakelijke mededeelingen toe te voegen. Het ligt echter in het voornemen der Regeering om, zoodra de situatie wat is verhelderd, den Volksraad spoedig nader in te lichten en het College in kennis te stellen met de door haar genomen maatregelen. De Regeering stelt het op prijs, nu Zij voor het eerst na dien nood- lottigen lOden Mei voor de hervatting van het gemeen overleg in den Volksraad verschijnt, een verklaring af te leggen. Deze verklaring bestaat uit drie gedeelten het eerste omvat hetgeen Zij voor zichzelf het College thans heeft mede te deelen het tweede is het resultaat van overleg met het Opperbestuur het derde een persoonlijke boodschap van Hare Majesteit onze geëerbiedigde en geliefde Koningin. Het behoeft niet te worden herhaald, hoe de ramp, die Vrijdag voor een week over Nederland is losgebroken, ook ons getroffen heeftde Landvoogd gaf in de proclamatie van dien dag den indruk weer, welken de inval in ons vredige en neutrale Koninkrijk had gewekt en bepaalde het standpunt, door de Regeering met betrekking tot Indië's taak en status ingenomen. Later had de Regeering den moeilijken plicht, de schokkende veranderingen, welke de oorlog in het moederland bracht, bekend te maken. De Volksraad gaf, in zijn aanstonds bijeengeroepen College van Gedele geerden, op 16 Mei een weldadig en bemoedigend antwoord op de ernstige gebeurtenissen, hetwelk door de Règeering, mede op grond van de repre sentatieve samenstelling van het College, bijzonder is gewaardeerd. En thans kan, zij het nog onder den druk van een in dezen tijd begrijpelijken en onvermijdelijken tijdnood, het overleg worden hervat onder meer over één van de belangrijkste maatregelen, door den oorlog ons opgedrongen, de deviezenregeling. Het zal het College niet moeilijk vallen te beseffen, Mijnheer de Voorzitter, dat in de eerste dagen een reeks van maatregelen niet op korten termijn, maar vrijwel zonder termijn, moest worden tot stand gebracht. De afge kondigde staat van beleg maakte het mogelijk dat te doen, zij het in hier wel zeer ongebruikelijke vormen. De noodzaak om vijandelijke handelingen te voorkomen, de maatschappelijke en economische evenwichten zoo goed mogelijk te bewaren, de gevolgen van de bezetting voor een zeer groot deel van Nederland op te vangen, dit alles noopte tot zoodanig onverwijlde actie, ook op wetgevend gebied, dat de gewone weg, zelfs bij uiterste bekor ting van het overleg, onbruikbaar was. Intusschen was van den aanvang af de aandacht der Regeering erop gericht, om zoodra en waar het mogelijk zou zijn, dat overleg te herstellen, ook al zou dan in vele gevallen gelijk heden - slechts een korte termijn daarvoor beschikbaar zijn. Bovendien is een overzicht in bewerking van de sedert 10 Mei getroffen maatregelen en hun beteekenis, hetwelk zoo spoedig mogelijk aan den Volksraad zal worden voorgelegd. Eindelijk heeft de Regeering gemeend een meer informeele methode van contact te moeten

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 78