2. In de rubriek Van den Dag schrijft het Bat. Nieuwsblad van 20 Mei j.l. o.m. 617 In de T j a j a Timoer is een artikel verschenen, dat zoowel een begin selverklaring is als een reactie op hetgeen wij schreven over de organisatie van het binnenlandsch front. Uit deze uiteenzetting blijkt zoowel het medeleven van de inheemsche beweging als een juist besef van de moeilijkheden der regeering. Zij is een teeken van de zoo gewenschte positieve instelling van inheemsche intellectueelen tegenover de gebeurtenissen die ons thans in hun greep vasthouden. Reeds de titel is een program. Hij luidt Lotsverbondenheid. De nationalistische beweging, aldus de schrijver, begrijpt de moeilijkheden der regeering, en „er is dan ook geen, die de taak der regeering wil ver zwaren". De schrijver noemt dan voorbeelden van loyaliteitsverklaringen uit de inheemsche wereld en zegt dan „Uit al die verklaringen blijkt ons duidelijk dat men in de Nationalistische beweging er zelfs niet aan denkt om verraad te plegen tegenover de Neder landers of om op zich zelf te werken zonder acht te slaan op het contact dat er reeds is. Dit hebben wij gedurende onze achttienjarige werkzaam heden als Hoofdredacteur van een courant op Java nooit gehoord, zelfs niet van die politieke kringen die vroeger spraken van „Los van Holland, nu In werkelijkheid was dit laatste slechts een agitatie-leuze terwijl uit hun persoonlijke overtuiging bleek dat zij toch de samenwerking met Nederland beter achtten Zij allen, te beginnen met hen, die als leuze hadden „Los van Nederland, nutot aan de mensehen van de Gapi hebben allerlei verlangen naar een staatkundige verandering, waarvan zij verwachten dat zij een verandering ten goede zou meebrengen voor alle inwoners gelijkelijk. Het moet dus nog eens duidelijk gezegd wordenDe stemmen en de verlangens der nationalisten zijn reeds in voldoende mate ten gehoore gebracht. Men behoeft er zich dus niet over te verbazen wanneer we deze nu niet nogmaals laten hooren. Wij beseffen dat deze tijd een moeilijke tijd is en dat de geheele Regeering haar krachten moet aanwenden voor buitengewoon noodzakelijke aange legenheden. Wij begrijpen allen dat het zeer noodzakelijk is dat de tijd en de kracht van de Regeering die in dezen tijd aangewend worden voor zaken die met spoed moeten worden afgedaan, maar de kwestie die het „Bataviaasch Nieuwsblad" opnieuw naar voren heeft gebracht, is van het hoogste belang voor de defensie-politiek. Laat daarom de Regeering gebruik maken van dit goede moment. Intussohen brengt de kennis die wij hebben van onze collega's bij de inheemsche pers ons ertoe om den raad te geven om dezen kwestie niet al te veel aan te roeren in de pers. Wij spreken hiervan slechts dezen eenigen keer Wij hebben een standpuntKoelhoe Allah mag niet al te vaak gezegd worden De lezers en de hoorders zouden er duizelig van kunnen worden. Praatjes heeft men reeds al te veel laten hooren van onzen kant. Het is goed om nu het doorzicht van de Regeering af te wachten, die zeer zeker ook weet wat zij moet doen, zoodat wij er op kunnen vertrouwen, dat de goodwill van de zijde van de inheemschen ook de waardeering zal krijgen van de Regeering. Hetgeen nu in de eerste plaats van belang is de steun der inheemschen voor de veiligheid van het land moet gegeven worden zooveel mogelijk en onvoorwaardelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 83