622 inkomen bij te dragen, omdat zij zich de gevoelens der Nederlanders moeten kunnen indenken en niet mogen vergeten, dat Nederland lijdt voor idealen, die ook de hunne zijn. En de Chineesche en Arabische bevolkingsgroepen bleven niet achter. v Moeten wij dan niet in ootmoedige fierheid gelooven dat dit land een taak heeft te vervullen in de geestelijke redding der menschheid Laat mij daarbij voegen, dat onze vreemde gastenEngelschen, Japanners, Amerikanen, zich op de meest correcte wijze gedragen hebben. Maar er is meer. Wij kregen eindelijk berichten over hetgeen in het Moederland geschied is. Wij allen, die zoons en 'broeders hebben, van wier leven of dood wij niets vernemen kunnen, wij weten dit ééne weldat zij tot het laatste koelbloedig, vastberaden en met heldenmoed hun plicht gedaan hebben. Met vijanden overal in den rug, een verpletterende overmacht, vooral in wapentuig tegenover zich, geen enkel vliegtuig meer tegen de duizenden, die dood en verderf over hen uitstortten, is ons leger ondanks verschrikkelijke verliezen tot het laatste toe rustig, gedisciplineerd intact gebleven. En het capituleerde niet om zich zelf, maar om honderdduizenden vrouwen en kinderen van moord te redden. Het is méér voorgekomen, dat een stormtroep tegen overmachtige bewa pening 80 van zijn mannen verloor. Maar wanneer geschiedde het, dat de overlevenden hun doel bereikten, zooals onze Grenadiers dat deden En de vloot deed zeker niet minder en hield de schoonste tradities van De Ruyter hoog. Luisteraars. Gedenkt Uw plicht tegenover cnze helden, tegenover onze zoons en broeders daarginds. Laat ons onbevreesd en vastberaden zijn, rustig, vol vertrouwen op onze Regeering, die alléén alles overzien kan. Onzen plicht zwijgend doen, wat ook van ons gevraagd zal worden, wat is dat tegenover hetgeen zij gaven En tenslotte, luisteraars. Ons is het voorrecht geschonken wederom de gouden stem te hebben gehoord van Hare Majesteit de Koningin. En wij vonden in Haar Koninklijk woord onwankelbaar vertrouwen in onze gerechte zaak. Dit, en Koninklijke liefde voor Haar Rijk. Wij voelen Hare gedachten bij ons, wij wisten Hare zegenbede als een balsem. Wat kan ik meer zeggen dan herhalen het Koninklijk bevel, dat gij tot levende werkelijkheid zult maken „Schaart U om den Landvoogd, steunt hem in zijn zoo zware taak." Zet alle geschillen opzij, en weest eensgezind. Het gaat om het behoud van het Koninkrijk. Laat mij ten besluit U vragen allen in Uw hart te zeggen Dat beloven wij Leve de Koningin.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 88