627 het aantal inf.regn. van 4 terug gebracht op 3 terwijl in het reg. eveneens het personeel werd verminderd. Zoo 'bedroeg in de oude div. het aantal vmdn. per 1000 man inf. 5,9 in de nieuwe div. is dit iets meer dan 7. Bovendien werd het aantal zware inf.wapens sterk opgevoerd blijkende uit het onderstaande staatje oude div. nieuwe div. 60 mm mortieren 0 81 81 mm mortieren 12 18 lt. mitrn. van 0,30" (7,62 mm) 0 108 zw. mitrn. van 0,30" (7,62 mm) 144 144 zw. mitrn. van 0,50" (12,7 mm) 0 18. Bij de organisatie is verder aangenomen, dat de div. als regel niet zelf standig zal optreden, zoodat de art. z.n. kan worden versterkt met art. van het legerkorps. Wat de indeeling van den hw. van 155 mm 'betreft wijst S. erop, dat er een tijd lang sprake van is geweest, dezen te vervangen door dien van 10,5 cm. Er is thans echter een streven naar grootere kaïn., zoodat wanneer de 10,5 cm hw. in de organisatie zou worden opgenomen hij zal worden ingevoerd ter vervanging van de vmdn. van 75 mm en niet van den hw. van 155 mm. In de div. komen 'geen paarden meer vooralle art. is gemotoriseerd. De vmd. van 75 mm en de hw. van 155 mm zijn beide uitgerust met lucht banden, waardoor de toelaatbare snelheid 'belangrijk kan worden opgevoerd Verkenning, waarneming en vuurleiding. Kap. Keiler geeft in Die Artillerie-Beobachter-Kompagnie in ihrer Orga nisation, technischer Arbeit und Verwendung im Kampf (S. A., 15 Fehr.) een uitvoerige beschrijving van de art.wg.- en dl.vk.dienst in de Zw. div. In eiken div.st. is een Art. Nachtrichtendienst (Art. N.D.) georganiseerd, welke tot voornaamste taak heeft het opsporen en vaststellen van de plaats van de vij. art. S. wijst erop, dat al beschikt men niet over de middelen om die vij. art. onder vuur te nemen het toch van belang is, haar ostln. te weten aangezien daaruit belangrijke conclusies t.a.v. zijn bedoelingen kunnen worden getrokken. Ter beschikking van de Art. N.D. zijn art.patn., vlgn., eventueel kabelballons, de waarnemers van de bijn. en van de art.stn en als voornaamste onderdeel de Art. Beobachter-Kompagnie. Deze cie. is belast met den licht- en geluidmeetdienst, terwijl er verder een fotosie., een weer- dienst en een vb.sie. bij zijn ingedeeld. Bij den geluidmeetdienst wordt de ri. waaruit de knal komt bepaald door 2 posten waarmede de ri. naar het md. tussehen deze posten wordt bepaald. De plaatsen van de waarnemers moeten dus zeer nauwkeurig bekend zijn. Door nog 2 posten in te schakelen krijgt men een snijpunt van 2 rin. De tijdsverschillen tussehen het ontvangen van het geluid van den knal door de posten wordt tot op 0.005 sec. nauwkeurig gemeten en automatisch vastgelegd. De knal wordt opgevangen door op de posten neergelegde microfoons. Op deze wijze duurt het slechts enkele mtn. voor de knalbron is gevonden. De geluidmeting wordt verzwaard en soms geheel onmogelijk gemaakt door sterken wind en door gelijktijdig vuren van vele vij. bijn. In de Jan./Febr. aflevering van A.O. komen verschillende foto's voor van den Am. hw. van 155 mm waarbij wordt vermeld, dat het door toepassing van luchtbanden mogelijk was de snelheid op te voeren van 10 tot 50 mijl per uxor.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 93