628 De lichtmeting dient om de plaats van vuurverschijnselen, rook, stof e.d. vast te stellen door meting uit verschillende posten, terwijl zij tevens dienst baar kan worden gemaakt aan het inschieten, dat volgens S. op deze wijze van 20 a 30 tot 10 min. kan worden bekort. De gevolgde werkwijze komt in beginsel overeen met die neergelegd in ons V tmd.art. 1939. Het artikel Wordt vervolgd. Luchtdoelartillerie. Mj. Roberts geeft in German A. A. Artillery Today (C.A.J. '39 nr. 6) een overzicht van de ontwikkeling en huidige organisatie en werkwijze van de D. ld.art. Men onderscheidt thans lichte en zware afdn. ld.art. De lt. afd. bestaat uitst. bij., 3 bijn. a 12 stukken 2 cm-gs., 1 zkl.bij. van 12 zkln. van 60 cm. Het ligt in de 'bedoeling, hierbij nog 1 bij. van 3,7 cm in deelen. De zware afd. bestaat uit1 st. bij., waarbij een metereologische sie., 3 bijn. a 4 vmdn. van 8,8 cm, 1 lt. bij. van 6 vmdn. van 2 cm en 1 zkl.bij. van 9 lt. zkln. van 150 cm. S. beschrijft tenslotte de bediening, opleiding, afstand meting, vuurleidingsinstrumenten, luistertoestellen enz. Dr. Ing. Kuhlenkamp bespreekt in Die Zünder für die Flugabwehr (W. T. M. '39 nr. 11 verschillende buizen, die bij de ld.art. in gebruik zijn. Achter eenvolgens behandelt S. de aan mechanische buizen te stellen eischen, de constructiewijzen, de Tavaro-buis (Zwitsersch fabrikaat) en de Krupp-buis. Het uitvoerige artikel wordt vervolgd. v. d. E. Militaire Luchtvaart. Sterkte der Europeesche luchtmachten. Nooit is de overheerschende waarde van het luchtoverwicht sterker tot uiting gekomen dan bij de jongste krijgsoperaties in Noorwegen en Nederland. Het begint meer en meer duidelijk te worden, dat de eindbeslissing ten slotte door het meesterschap in de lucht zal worden bepaald. Onderstaand artikel uit Vliegwereld van 8 Mei 1940, dat wij onverkort weergeven, is in dit opzicht van bijzonder belang te achten. Nogmaals de sterkte der Europeesche luchtmachten. Men zal zich herinneren, dat wij drie weken geleden een overzicht hebben gegeven van de sterkten der belligerente luchtmachten. Wij begrootten hierin de numerieke kracht der geallieerden op 13.600 vliegtuigen, die der Duit- schers op 16.400. Majoor Elliott van den staf der U. S. Army heeft zich blijkens een recente aflevering van het Amerikaansche tijdschrift Life even eens over dit thema uitgelaten en komt tot de volgende getallengeallieer den 13.200 Duitschland16.400. Men ziet hoe weinig de opgave van Vliegwereld met de Amerikaansche verschilt. En daar de gegevens kennelijk uit geheel verschillende bronnen komen, mag men dus wel veilig aan nemen, dat de werkelijke sterkte der West-Europeesche luchtmacht onze opgave wel heel dicht benadert. Wel zijn er verschillen met de Amerikaansche beschouwing ten opzichte van de productiesterkte. Majoor Elliot vermeldt Engeland 900 vliegtuigen per maand. Frankrijk 400 Geallieerden 1300 Duitschland 1200 De cijfers voor de geallieerden komen vrijwel overeen de Duitsche pro ductiviteit hadden wij evenwel 800 vliegtuigen per maand hooger aangeslagen. Nu dient men hierbij in aanmerking te nemen, dat onze opgave verstrekt van Italiaansche zijde recenter is dan die van den Amerikaan en het is bekend, dat de Duitsche industrie juist in de laatste maanden zeer sterk is uitgebreid. Waarschijnlijk zal het groote verschil van 800 hieruit gedeel telijk zijn te verklaren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 94