631 Het zij zoo genoeg van die cijfers, waarvan ons in den laatsten tijd toch al weinig bespaard blijft. Het artikel van Time, dat ons aanleiding tot deze beschouwing gaf, heeft, zooals gezegd, sensatie verwekt, vooral waar het verkondigde min of meer onomstootelijk meende te kunnen aantoonep, dat de geallieerden hard op weg zijn het „cash and carry" principe van Roosevelt te breken. Deze onthulling is aanleiding geweest tot het dohr den Amerikaanschen Senaat gelaste onderzoek naar de leveranties aan de geallieerden. Natuurlijk is men hierbij niet alleen afgegaan op de bewering van dit blad. Ook andere symptomen wijzen erop, dat Time's waarschuwing geen holle leuze inhoudt„The United States are not far from the situation in which they found themselves already once, in the year 1917 They are directly interested in the outcome of the war in Europe". De Londensche Times en ook de Evening Standard noemden het Ameri- kaansche artikel, zonder zijn bijzonderheden te bestrijden, overdreven, onze Zwitsersche confrère, het voortreffelijk geleide Interavia, zegt echter, dat „Some truth may be in this Time story". En daarbij mogen wij aannemen, dat Interavia, dat steeds over goede inlichtingen omtrent de Fransche en Duitsche vliegtuigindustrie beschikt, geen aanleiding vond om het in Time vermelde cijfermateriaal te veroordeelen. Het is ook geen kwestie om er een pennestrijd over te voeren. Wij hebben nu in de laatste weken uit verschillende en van elkaar onafhan kelijke bronnen opgaven over de vlootsterkten der oorlogvoerenden in Vliegwereld weergegeven. Hoofdzaak is, dat al deze gegevens tenslotte weinig blijken te verschillen. En daarmee raken wij ook de kern van de zaakdat men zich een idee kan vormen van de ontzaglijke machten, die zich aan weerszijden van den Rijn opstellen, machten, die, om een beslissing te forceeren, zeker ingezet zullen worden, hoe lang of hoe kort het nog duren zal. Dertigduizend zwaar bewapende vliegtuigen in West- Europa hangen als het zwaard van Damocles boven het Lot van de Oude Wereld

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 97