Aangezien voor het opheffen van deze bezwaren toch een nieuw type ontworpen moest worden, werd bij de constructie hiervan tevens rekening gehouden met verschillende technische bezwaren, welke aan het O.M. gasmasker kleefden. Aan het nieuwe type masker werden de volgende eischen ge steld a. het moet onder alle omstandigheden gasdicht zijn, ook bij „moeilijke gezichten" en mag zelfs bij langdurig dragen, geen hinderlijken druk veroorzaken b. het moet sneller kunnen worden opgezet dan het masker O.M. c. het aantal tailles moet worden beperktzoo mogelijk moet met één taille kunnen worden volstaan, d. het gezichtsveld moet grooter zijn dan bij het legergasmasker O.M., in het bijzonder in nasale en in benedenwaartsche richting e. het richten met geweer en karabijn met opgezet gasmasker moet in dezelfde houding en op dezelfde wijze kunnen geschieden als het richten zonder gasmaskerde schiet- uitkomsten mogen door het dragen van het gasmasker in beschermstelling niet nadeelig worden beïnvloed het gebruik van binoculaire instrumenten moet met opgezet gasmasker zonder bezwaar mogelijk zijn g. het duidelijk telefoneeren moet mogelijk zijn zonder aan het gasmasker ingrijpende wijzigingen aan te brengen h. de signaalfluit moet te gebruiken zijn zonder vasten inbouw in het gelaatstuk i. het masker moet lichter zijn dan het bestaande legergas masker j. de schadelijke ruimte moet worden verkleind k. aan het bestaande gasmaskermaterieel moeten zoo min moge lijk wijzigingen worden aangebracht l. de constructie moet eenvoudig zijn. De wijze waarop aan deze eischen kon worden voldaan is hierna in het kort uiteengezet. Zooals bekend bestaan van het legergasmasker O.M. 4 tailles. De maat van het gasmasker wordt v.w.b. de gasdichtheid in hoofdzaak bepaald door de gezichtsbreedte en de gezichtslengte, waaronder resp. wordt verstaan de afstand tusschen de wenk brauwbogen ter hoogte van de slapen en de afstand tusschen den onderkant van de kin en de wenkbrauwbogen boven den neusrug. Voorts zijn voor de constructie van het gasmasker nog van veel belang de afstand tusschen de kin en de verbindingslijn van de oogpupillen en de afstand tusschen de pupillen onderling. Indien men de overeenkomstige maten bij de 4 tailles van het O.M. masker in beschouwing neemt, dan blijken de verschillen hierin 638

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 10