Ten einde een gewaarborgde gasafsluiting te verkrijgen en bovendien het aantal tailles te beperken, werd het afsluitvlak eenigszins naar binnen gebogen geconstrueerd (zie fig. 5), waar door een voorspanning in het afsluitend gedeelte ontstond. Ook hierbij diende de gulden middenweg te worden bewandeld een te sterke buiging zou een hinderlijken druk op het gezicht uit oefenen, terwijl bij te geringe voorspanning het doel niet bereikt zou worden. De buiging van het afsluitvlak werd dan ook em- pyrisch bepaald. Een voordeel van de vlakafsluiting is, dat de gasafsluiting vooral bij binnenwaarts gebogen en soepel afsluitvlak immer is gewaarborgd het breede afsluitvlak sluit ook bij personen met z.g. moeilijke gezichten (uitstekende jukbeenderen, ingevallen slapen en wangen) steeds over een min of meer groot oppervlak op het gezicht aan, waarbij het de uitstekende of ingevallen gezichts- deelen volgt. Dit voordeel zal vooral te velde van groote waarde zijn, daar dan het percentage moeilijke gezichten waarschijnlijk aanmerkelijk grooter zal wezen dan in vredestijd als gevolg van de normaal te verwachten vermagering van den soldaat. De toepassing van het binnenwaarts gebogen afsluitvlak heeft verder nog het voordeel, dat het voor een gezicht van gemiddelde grootte passende masker als gevolg van de voorspanning van het afsluitvlak, ook gasafsluitend is voor personen met kleinere gezichten en door de breedte van het afsluitvlak eveneens bruikbaar is voor personen met grootere gezichten. Ten slotte zit het masker aangenamer op het gezicht omdat zijn druk op het gezicht (bandenstelsel) over een groot oppervlak wordt ver deeld en het masker zeer soepel is geconstrueerd. Hoewel eenerzij ds werd getracht, het masker zoo soepel en zoo licht mogelijk te construeeren (geringe rubberdikte) moest het anderzijds voldoend stevig worden gemaakt om bestand te zijn tegen de behandeling bij den troep. Bovendien moest het hinder lijke en nadeelige „meeademen" (heen en weer bewegen van het masker bij het in- en uitademen) worden voorkomen, zoodat het gelaatstuk ook om deze reden niet te dun mocht zijn. Over wogen werd, het gelaatstuk geheel van rubber te doen vervaar digen (dus zonder canvasinlaag) het gelaatstuk zou dan echter dikker en daardoor zwaarder uitvallen terwijl voorts de trekkracht van het bandenstelsel niet gelijkelijk over het geheele gelaatstuk zou worden verdeeld. Om deze redenen is de canvasinlaag gehand haafd. Nadat een proefmodel was vervaardigd en op zeer uiteenloo- pende gezichten was beproefd, bleek dat in de practijk met één taille kon worden volstaan. Het voordeel hiervan is o.m. dat bij den troep geen tijd meer verloren raakt met het passen van gas maskers en dat geen moeilijkheden meer worden ondervonden bij de oplegging van gasmaskers voor in mobilisatie te vormen 642

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 14