moeilijkheden opgeleverd doordat met vele, veelal tegenstrijdige, eischen moest worden rekening gehouden. Zoo moet bijv. het masker in gevouwen toestand in de tasch kunnen worden vervoerd, hetgeen den minimum onderlingen afstand tusschen de oogglas- vattingen bepaalt. Brengt men de oogglazen op dezen minimum afstand, dan verkrijgt men een zeer goed nasaal gezichtsveld het zijdelings gezichtsveld echter heeft hieronder te lijden, terwijl bovendien bij personen met een markanten neus een hinderlijke druk op het neusbeen ontstaat (onvoldoende neusvrijheid van het masker). Het zijdelings gezichtsveld kan wel weer worden ver beterd door de oogglazen aan de buitenzijde naar achteren te brengen, doch daardoor krijgen de glazen een te schuinen stand, hetgeen weder ongunstig is. Men streeft n.l. naar een zoodanigen stand van de oogglazen, dat zij z.v.m. loodrecht staan op de zichtas van het oog, zulks i.v.m. lichtbreking en spiegeling in het glas en om voldoende ruimte te houden voor het dragen van een bril. Na zeer langdurige proefnemingen is het ten slotte gelukt, den juisten stand en plaats van de oogglazen te bepalen, zoodat mede door de toepassing van een dunne metalen oogglasvatting is voldaan aan de v.w.b. het gezichtsveld gestelde eischen, terwijl de oogglasvatting geenerlei druk op het gezicht uitoefent. Het inzetten van het oogglas vereischt eenige oefening het geschiedt door den onderoogring om de oogglaszitting te schuiven en den achtersten kraag (zie figuur 7) van de zitting in den ring te plaatsen, waarbij er op moet worden gelet, dat in den kraag geen plooien ontstaan. Daarna wordt het oogglas op de zitting gelegd, de bovenoogring geplaatst en op den onderring geschroefd. Het plaatsen van de oogglazen geschiedt in de betrokken maga zijnen bij ontvangst van de gasmaskers en verstrekking aan den man behoeven slechts de bovenoogringen te worden aangedraaid waardoor de oogglaszitting en het oogglas tegen elkaar worden gedrukt ter verkrijging van de g'asdichte afsluiting tusschen de glazen en het masker. Wanneer de oogglazen zijn geplaatst worden de oogringen niet meer zonder noodzaak losgeschroefd. Voor het telefoneeren met opgezet gasmasker werd een oplossing gezocht en gevonden. Door toepasssing van een zoodanige con structie van het uitademingsventiel, dat de microfoon met een fig. nr. 7. 644

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 16