zeer eenvoudigen handgreep op het ventieldeksel kan worden geschoven, is bereikt dat het telefonisch gesprek met opgezet masker even duidelijk doorkomt als zonder gasmasker. Bij de constructie van de telefonen van de artillerie is met deze werk wijze reeds rekening gehouden voor de telefonen van de genie worden de noodig'e voorzieningen getroffen. Het gebruik van de fluit was bij het O.M. gasmasker min of meer hinderlijk, terwijl ook de constructie niet viel te bewonderen. Ten einde te voorkomen dat de fluit in het gelaatstuk moest worden aangebracht zooals bij het O.M. gasmasker, werd een ander systeem gevolgd. De nieuwe gasmaskerfluit wordt n.l. tegen het ventieldeksel gedrukter kan worden gefloten door uit te ademen (door het ventiel). De fluit bestaat uit twee afzonderlijke deelen n.l. de eigenlijke fluit en een plaat. Zij worden bij gebruik als gasmaskerfluit door klemming met elkaar verbonden. De fluit zelf kan, indien het gasmasker niet is opgezet, als tirailleurfluit worden gebruikt. Het behoeft geen nader betoog dat dit universeel masker zeer groote voordeelen heeft, in het bijzonder bij de verwisseling van defecte gasmaskers te velde. Bij langdurig dragen van het O.M. masker in beschermstelling kwam het bij sommige personen voor dat het kinstuk van het masker als gevolg van glad worden door transpiratie onder de kin naar achteren schoof, waardoor gaslekken konden ontstaan. Vooral bij personen met een z.g. kinholte (tusschen de onder kaakbeenderen) was de kans op gaslekken zeer groot. Bij het N.M. masker is dit euvel ondervangen door het aanbrengen van een kinsteun en door het kinstuk van het masker een vorm te geven, welke ongeveer overeenkomt met die van de menschelijke kin. Door de soepelheid van het masker en in het bijzonder van den kinsteun voegt het masker zich geheel naar de kin en wordt de gasaf sluiting te allen tijde gewaarborgd. Bij het opzetten van het gasmasker B kwam het dikwijls voor dat de slappe rand tegen het gezicht dubbel sloeg. Wel kan dit euvel worden voorkomen door het masker op een bijzondere manier op te zetten, doch bevredigend kon deze toestand niet worden genoemd. Het is immers van het grootste belang dat het masker in zoo kort mogelijken tijd en dan ineens goed afsluitend kan worden opgezet. Men denke slechts aan gasovervallen. Bij het N.M. masker is hierin voorzien door aan de buitenzijde van het afsluitvlak vaste passanten aan te brengen waardoor de onderste banden van het bandenstelsel worden geleid. Bij het opzetten van het masker wordt het linker (rechter) stel banden van het bandenstelsel in de volle linker(rechter) hand genomen waarna beide handen een weinig buitenwaarts worden gebracht. De onderste banden van het bandenstelsel trekken nu het 645

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 17