fig. nr. 8 en 9. De rubberkap is minder geschikt voor langdurig dragen van het masker vooral in warme streken kan zij zeer hinderlijk zijn doordat zij de uitwaseming van de hoofdhuid belemmert. Voor het gasmasker voor het passieve deel van de burgerbevolking, d.z. de personen, die niet behoeven te werken in gasatmosfeer en zich z.s.m. hieraan moeten onttrekken (verplaatsing tegen den wind in, schuilplaatsen, a.a.) is zulks echter geen bezwaar, aan gezien zij het gasmasker nimmer lang adhtereen behoeven te dragen. Van deze personen kan niet worden verwacht dat zij geregeld met een gasmasker oefenende practijk zal zijn dat zij het masker aanschaffen of te voorschijn halen als de nood aan den man komt. Voor deze ongeoefenden biedt de rubberkap het groote voordeel, dat een gasdichte afsluiting wordt verkregen, zoodra de kap over het hoofd is getrokken, ook al zit het gasmasker nog niet geheel goed en al is de maat niet geheel juist. Om deze reden is voor dit type masker besloten tot de kapconstructie, aangezien het bij het leger tewerkgestelde burgerpersoneel in dit opzicht kan worden vergeleken met het passieve deel van de burgerbevolking. Daar het legergasmasker wèl gedurende langen tijd in bescherm- stelling moet kunnen worden gedragen, kan de kapconstructie hierbij geen toepassing vinden en wordt het bandenstelsel ge bruikt. Hiertegen is ook geen enkel bezwaar door de geregelde oefening van den man is het bandenstelsel steeds op maat waar door het masker bij het opzetten dadelijk gasdicht afsluit. Het burgergasmasker wordt vervaardigd in 3 maten dit geringe aantal tailles is niettemin voldoende voor kinderen van 6 jaar en ouder alsmede alle volwassenen. 647

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 19