De oogglasvatting is zoodanig gemaakt dat zoowel cellonplaten van 1 mm als glazen van 3 mm dikte kunnen worden gemonteerd. Overigens is zij gelijk aan die van het N.M. legergasmasker. Het mondstuk is evenals dat van het N.M. legergasmasker vervaardigd van hard rubber en met een touwwoeling in het gelaatstuk bevestigd. In het mondstuk worden de filterbus en het uitademingsventiel geschroefd het laatste komt in constructie overeen met dat van het N.M. legergasmasker. De buitenomtrek van de mondstukken van het leger- en burgergasmasker zijn gelijk, zoodat in het gelaatstuk van het legergasmasker een mondstuk van het burgergasmasker kan worden gemonteerdhierdoor verkrijgt men een masker voor het actieve deel van de burger bevolking. Het in het leger gebruikte burgergasmasker is voorzien van schijven van onbrandbaar cellon. Voor het beoogde doel is cellon alleszins bruikbaar, alhoewel aan dit materiaal bezwaren zijn verbonden. Het is betrekkelijk zacht, zoodat er gemakkelijk krassen op ontstaan voorts blijft het niet altijd zuiver vlak, waar door verteekening van beelden optreedt. Om deze redenen is het cellon voor gebruik bij het legergasmasker ongeschikt. De ver kleuring van cellon op den langen duur (geel of lichtbruin) wordt veelal als nadeel aangevoerd, doch dit bezwaar is voor de practijk van weinig beteekenis, zelfs is het zicht door een lichtgele schijf veelal aangenamer dan door een kleurloos glas. De cellon schijven worden helder gehouden door hen, evenals de glazen van het legergasmasker, met zeep in te wrijven. De filterbus voor het burgergasmasker wordt in 2 modellen vervaardigd, t.w. model Bi en B2, beide voorzien van een kool vulling en een nevelfilter. De bussen hebben een zeer lagen inade mingsweerstand en een zeer goed gasafvangend vermogen. De lage inademingsweerstand is vooral van belang omdat de gebrui kers tot de ongeoefenden moeten worden gerekend. Zou men dezen personen een filterbus verstrekken met een inademings weerstand, overeenkomend met die van de legerfilterbus of hooger, dan zou het gevolg kunnen zijn dat benauwdheid en angstgevoel optreden, hetgeen paniekstemming in de hand zou werken. Juist voor ongeoefenden is een lage inademingsweerstand van de bus van het hoogste belang. De beschreven maskers behooren tot de beste typen, welke thans bestaangeen enkel buitenlandsch legergasmasker biedt de voordeelen van ons N.M. masker. Men bedenke echter, dat ook het beste materieel weinig waarde heeft indien het niet doel matig wordt onderhouden of niet oordeelkundig wordt behandeld. 648

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 20